Vestel, Güney Koreli Beyaz Eşya Şirketini Satın Alıyor

Geçtiğimiz ay Japon şirket Toshiba'yı elinden kaçıran Vestel, bugünlerde Güney Koreli bir beyaz eşya şirketiyle ilgileniyor. Dongbu Daewoo isminde olan bu firmaya bağlayıcı bir teklif götüren Vestel, teklifini KAP'a yaptığı açıklamayla duyurdu. Firmanın tamamını almak isteyen Vestel, yatırımlarını Asya üzerine yapmasıyla da dikkat çekmeyi başardı.

Genel olarak beyaz eşya ve elektrikli ev eşyaları üretimiyle Güney Kore'de bir hayli popüler olan Dongbu Daewoo şirketi, 1971'de kuruldu. Kurulduğu günden itibaren dünya çapında 40'tan fazla ülkede 64'den fazla üretim alanı, araştırma geliştirme ve satış merkezi ile faaliyet gösteren firma, ev eşyaları üretimi konusunda çeşitli başarılara sahip. Şirket, Vestel tarafından gelen teklife olumlu yanıt vermesi halinde tamamıyla Vestel'in himayesi altında olacak ancak üretimini kendi bünyesinde yapmaya devam edecek.

Vestel'in KAP'a yaptığı açıklama ise şu şekilde: “Şirketimizin yüzde 94,62 oranında hissedarı olduğu Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ, Güney Koreli beyaz eşya firması Dongbu Daewoo Electronics Corporation’ın paylarının tamamının satın alınması için 22 Aralık 2017 (bugün) tarihinde bağlayıcı teklif vermiş olup, bundan sonraki süreçte satıcılar ile potansiyel alıcılar arasında pazarlık görüşmeleri gerçekleştirilecektir.”

Bu hafta içerisinde Güney Koreli şirketten cevap bekleyen Vestel, olumlu bir yanıt alırsa beyaz eşya sektöründeki başarısını hızla arttıracak. Ayrıca şirkete teklif sunduğu fiyatı açıklamak istemeyen Vestel'in, bu teklifle birlikte Vestel Beyaz Eşya hissesi yüzde 15.64 oranında yükselişe geçti.

YORUMLAR