Vezüv Yanardağı’ndaki Patlama İnsanların Kafataslarını Patlatmış

Vezüv Yanardağı’ndaki Patlama İnsanların Kafataslarını Patlatmış

İtalyan arkeologlardan oluşan bir ekip, İtalya’daki Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucunda hayatını kaybeden insanların, ölülerin yakılmasında kullanılan krematoryumdan çok daha hızlı bir şekilde küle döndüğünü ortaya çıkardı.

Batı kültürünün bir parçası olan kremasyon, ölen kişinin bedenin yakılması anlamına geliyor. Ceset metal bir kutu ya da kremasyon fırınına uygun bir tabutta yerleştirildikten sonra sıcaklık 1200 dereceye kadar yükseltiliyor; ancak süreç sonunda ceset tamamen kül haline gelmiyor.

İtalyan arkeologlardan oluşan bir ekip tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Vezüv Yanardağı’ndan çıkan lavlar, insanların bedenlerini krematoryuma göre çok daha hızlı kül etmiş.

vezüv yanardağı patlaması

Volkanik patlamalar sonucu yok olan Herculaneum'da keşfedilen iskelet kalıntıları üzerinde yeni araştırmalar yürüten bilim insanları, kasaba halkının nasıl öldüğü konusunda daha ayrıntılı bilgilere ulaştılar.

Araştırma, MS 79'da yaşanan Vezüv Yanardağı patlamasının, kurbanların kafataslarının patlamasına, kanlarının kaynamalarına ve kaslarının, etlerinin ve beyinlerinin hızla küle dönmesine neden olduğunu gösteriyor.

vezüv yanardağı kafatası

Aşırı sıcağa maruz kalan bedenler genellikle, tüm vücudun yanması sonucu eklemlerin gerilmesine bağlı gelişen pugilistik pozisyonunu alırlar. Fakat araştırmacılara göre, Herculaneum'daki iskelet kalıntıları, kurbanların bir krematoryumda yanan vücutlardan daha hızlı "ortadan kaybolduğunu" diğer bir deyişle küle döndüğünü gösteriyor.

Napoli'nin doğusunda bulunan, 1281 metre yüksekliğindeki aktif bir yanardağı olan Vezüv, Avrupa ana karasındaki son yüzyılı içinde aktivite gösteren tek yanardağı olarak biliniyor.