Viber Suriye Elektronik Ordusu Tarafından Hacklendi

Viber Suriye Elektronik Ordusu Tarafından Hacklendi

Viber son zamanların en çok tercih edilen mesajlaşma ve canlı sohbet uygulamalarından bir tanesi. Özellikle kendini sürekli geliştirmesi sayesinde pek çok diğer mesajlaşma uygulamasına büyük bir rakip haline gelen Viber'in eskiden sahip olduğu sorunların giderilmesi ile birlikte büyüme ivmesi de artış gösterdi.

Ancak geçtiğimiz hafta Tango uygulamasına saldırı gerçekleştiren Suriye Elektronik Ordusu adlı hackerlar grubu bu sefer de Viber'ın destek sayfasını hacklemeyi başardı. Politik eylemleri ile bilinen grubun saldırıyı neden gerçekleştirdiği henüz bilinmiyor ancak iddia ettiklerine göre telefon numaraları, cihaz bilgileri ve anlık bildirim anahtarları gibi pek çok bilgiyi ele geçirdiklerini iddia ediyorlar.

Viber ise sıradan kullanıcıları tehdit edecek bir bilginin elde edilmediğini, sadece üst düzey bazı destek sistemlerine erişim sağlandığını ancak önemli düzeydeki kullanıcı veritabanlarına ulaşılamadığını belirtti. Bu tip saldırılarla erişilemeyecek olan sistemlerde yer alan kullanıcı bilgilerinin güvenle korunduğunu belirten Viber her ne kadar telaş etmememizi önerse de kullanıcıların bir şifre değişikliği yapmaları iyi olacaktır.

Son zamanlarda giderek artan bu tip saldırıların bazen politik bazen de keyfi amaçlarla gerçekleştirildiği ortada. Özellikle mesajlaşma uygulamalarındaki kullanıcı bilgilerinin çalınmak istenmesi diğer şirketleri de kendilerini daha fazla korumaya yönlendiriyor.

Yeni Nexus 7 tablet kutu açılış videosu sızdırıldı

YORUMLAR