Video Oyunları Düşündüğünüz Kadar Zararlı Olmayabilir

Video Oyunları Düşündüğünüz Kadar Zararlı Olmayabilir

Montréal Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, sürekli aksiyon oyunları oynayan kişilerde depresyondan şizofreniye , PTSD (travma sonrası stres bozukluğu)’den Alzheimer’a kadar çeşitli beyin hastalıklarının olma olasılığının arttığı gözlenmişti. Fakat yeni yapılan bir araştırmaya göre durum tam olarak öyle olmayabilir. Detaylara geçelim.

Geçtiğimiz günler de bizim de haberini yaptığımız araştırmada, video oyunların, insanların hafıza yönetimi ve mekansal geziniminden sorumlu bölgesi olan hipokampüslerinde küçülmeye yol açtığı açıklanmıştı. Peki aksiyon oyunlarının yol açtığı olumsuz etkiler, farklı oyunlarla düzeltilebilir mi? Araştırmacıların yanıtı, evet.

Araştırmacılar, konumsal stratejilerin hipokampal gri maddeyi arttırdığını ve böylece oyunların negatif etkilerini ortadan kaldırabileceğini duyurdu. Yani, konumsal öğrenmeyi teşvik eden oyunlar yapılırsa, negatif etkiler azaltılabilir.

Çalışma kapsamında araştırmacılar, Call of Duty ve Grand Theft Auto V gibi aksiyon oyunlarını oynayan bir grubu dört sene boyunca mercek altına aldı. MRI tarama sonuçları, bu kişilerin hipokampüslerinde bulunan gri maddesinde azalma tespit etti. Özellikle yaşlanınca baş gösteren bu rahatsızlık dikkat edilmesi gereken bir konu.

Klinik Psikolog Greg Fonzo, oyuncuların aksiyon oyunu oynarken gri maddelerinin azalmasından endişe etmemeleri gerektiğini düşünüyor. Tabii gerekli adımlar atıldığı sürece. Fonzo'ya göre panzehir, diğer video oyunları. Greg Fonzo yaptığı açıklamada, aksiyon oyunları oynayan kişilerin zihinsel işlevlerinde artış olduğunu söyledi. Fonzo, kişilerin hipokampüsü küçülürken, Kaudat Çekirdeğindeki gri madde de ise artış olduğunu ifade etti.

Araştırmacılar, insanların aksiyon oyunlarında mekansal haritalama ve hafıza yeteneklerini kullanmadıkları için hipokampüslerinin küçüldüğünü belirtiyor.  Öte yandan oyuncuların, Borderlands 2 ve Super Mario oyunlarında toplam 90 saat oyun tecrübesi değerlendirildi. Konumsal öğreniciler (hipokampüsünü kullananlar), tepkisel öğrenicilere karşı farklı bir aksiyon oyunuyla test edildi.

Tepkisel öğrenciler işaretleri ihmal ederek ezberlediği seriden giderek sağa ve sola hareket etti. Fakat öğrenme stratejileri belirlendiğinde katılımcılar aksiyon ve 3d oyunlarına başladılar. Tepkisel öğrenicilerde 90 saat oynanma hippocampal atropiye neden olsa da tüm katılımcılarda gri madde miktarı arttı.

Sonuç olarak aksiyon oyunları beyninizde kalıcı hasarlara yol açmıyor, ancak problem çözmeyi ve strateji yapmayı gerektiren oyunlar da oynamayı ihmal etmeyin deriz.

Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar (Dev Liste)

Bilgisayarınızın Gerçek Gücünü Ölçmenizi Sağlayacak Oyunlar

Peki, Bedava Oyunlar Nereden, Nasıl Para Kazanıyorlar?

YORUMLAR