Vimeo, Yüksek Çözünürlükte 4K Video ve Canlı Yayına Geçiyor

Vimeo, Yüksek Çözünürlükte 4K Video ve Canlı Yayına Geçiyor

Video barındırma servisi Vimeo, dev rakibi Youtube ile yakın zamanlarda faaliyete geçse de çok fazla ön plana çıkmadı. Kısa film yapımcıları, görsel efekt sanatçıları ise bu duruma ters olarak Vimeo’yu tercih ediyor. Kaliteli ve sanatsal içerikte Youtube’dan çok ileride olan servise, 4K çözünürlüğün geldiği ise nihayet bugün duyuruldu. Nihayet diyoruz, çünkü rakibi Youtube’da, uzun süredir 4K çözünürlükte video yükleme ve izleme imkanı veriliyordu.

Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki tip üyeliğin bulunduğu Vimeo, 4K video yükleme özelliğini ise sadece “Vimeo Pro” üyelerine sağlıyor. Türk lirasıyla 430 TL olan Vimeo Pro üyeliğiyle yıllık 1 Terabayt video yükleyebiliyorsunuz. Vimeo’nun verdiği diğer bilgiler ise internetten canlı yayıncılık hakkında. Servis, ileride 4K canlı yayın yapılması için de çalışmaları olduğunu duyurdu.  

4K çözünürlük, özelikle Amerika’daki Netflix gibi video içerik sunan firmaların ve monitör firmalarının bayraktarlığını yaptığı yeni bir trend. Her ne kadar kulağa iyi ve göze muhteşem gelse de,  bu çözünürlüğün gerektirdiği internet altyapısını sağlamak çok güç görünüyor.  4-5 dakikalık kaliteli bir 4K videonun boyutunun 6-8 Gigabayt büyüklüğünde olması, bizim gibi kotalı ve görece yavaş internete sahip ülkeler için büyük bir sorun. Yine de teknolojinin bir alanındaki değişimin, diğerlerinin de gelişimine zemin hazırlamasını umuyoruz.

Neydiler, Ne oldular? Sosyal Medyanın Büyük Transformasyonu

YORUMLAR