Virgin Galactic Kısa Süre Sonra İlk Kez Uzaya Çıkabilir

Virgin Galactic, Turistik Uzay Aracını İkinci Kez Başarıyla Test Etti

Virgin Galactic, SpaceShipTwo ismini verdiği uzay gemisi konusunda çalışmalarını hızlandırırken, şirketten yapılan yeni açıklamayla bir sonraki uçuşta uzay gemisinin roketlerinin gücünün, daha önce olmadığı kadar artırılacağı söylendi.

Roketlerin dayanıklılığının artırılması ile Virgin Galactic’in ilk defa uzaya çıkabilecek konuma ulaşabileceği belirtildi. Aracın uzaya çıkması durumunda bir sonraki aşamaya geçmeyi planlayan Virgin Galactic, güçlendireceği roketlerle SpaceShipTwo roketinin daha fazla yük ve yolcu taşıyabilen bir başka modeliyle ilgili testlerine başlayacağını aktardı.

VSS Unity aracının, 13 Aralık yani yarın, hava şartlarının el vermesi durumunda dördüncü uçuşuna çıkmaya hazırlandığı aktarılanlar arasında yerini aldı. Her şeyin yolunda gitmesi durumunda aracın uzaya ulaşması beklenirken, Virgin Galactic tarafından yapılan açıklamalar ise testin o kadar da toz pembe sonuçlanmayacağını gösterdi. Amaçlarının uzaya çıkmak olduğunu tekrar dile getiren şirket, buna rağmen dördüncü denemelerinde bunun mümkün olamayacağını da dile getirildi.

VSS Unity aracı ise 2014 yılında büyük bir kazayla kullanılamaz hale gelen VSS Enterprise aracının yerine geçmişti. Virgin Galactic’in uzaya yolcu taşıma hayallerinin yeni mimarı olan aracın motorları her geçen gün biraz daha güçlendirilirken, şirketten yapılan açıklamalarda, yakın zaman sonra istenilen seviyeye güvenli şekilde gelineceği vurgulanmıştı.