Virgin Galactic, Turistik Uzay Aracını İkinci Kez Başarıyla Test Etti

Virgin Galactic, Turistik Uzay Aracını İkinci Kez Başarıyla Test Etti

İngiliz milyarder Richard Branson’ın sahibi olduğu Virgin Galactic, uzay turizmi hedefine bir adım daha yaklaştı. Şirket, altı kişi kapasiteli uçağı SpaceShipTwo VSS Unity’nin ikinci test uçuşunu da başarıyla tamamladı.

Virgin Galactic ekibi, Kaliforniya’daki Mojave Çölü’nde gerçekleştirdiği  SpaceShipTwo VSS Unity’nin deneme uçuşlarında muazzam bir başarıya imza atarak, çok önemli bir kilometre taşını daha tamamladı.

Şirket, VSS Unity’nin 2014 yılında deneme kalkışı sırasında yere çakılmasından sonra test uçuşlarına ara verme kararı almış, daha sonra Federal Havacılık Kurulu’ndan (FAA) işletme lisansı almıştı.

Çalışmalarına hız kesmeden devam eden ve yeni bir uzay aracı geliştiren Virgin Galactic, geçtiğimiz ay yolcu gemisinin ilk testini başarıyla gerçekleştirmişti. 30 saniyede 1.87 süpersonik hıza çıkan SpaceShipTwo VSS Unity, Mojave Çölü’nde gerçekleştirilen yeni testte bu başarını bir adım daha öteye götürdü.

100 kilometre yükseklikte yolculara dört dakikalık muazzam bir uzay deneyimi yaşatmaya hazırlanan uzay aracı, bir kez daha motorlarını ateşledi ve 31 saniyede 1.9 mach (Supersonik) hıza kadar çıkmayı başardı. Devasa boyuttaki taşıma uçağı White Knight Two ile gökyüzüne çıkan VSS Unity, yerden 34.900 metre yüksekliğe ulaştı. 

Virgin Galactic , web sitesinden yaptığı açıklamada, test uçuşunun odak noktasının, supersonik hızdaki uçağın kontrol sisteminin ve performansının gözden geçirilmesi olduğunu söyledi. 

Virgin Galactic’in sahibi Richard Branson, ilk ticari uçuşların önümüzdeki 12 ay içinde başlayacağını söyleyerek, “İlham verici güzellikteki uzay gemimizi havada görmek inanılmaz bir şeydi. Bu özel anı ekiple beraber yaşamak harikaydı. Yakaladığımız bu başarı, bizleri nihai hedefimize bir adım daha yaklaştırdı”  ifadelerini kullandı.

67 yaşındaki İngiliz milyarder, uzay aracının ilk yolcularından biri olacak. Bunun için çok ciddi bir fiziksel eğitime giren Branson, en büyük hayallerinden birisini gerçekleştirmek için tıpkı bir NASA astronotu gibi çalışıyor.

6 kişilik yolcu kapasitesi olan gemide yolculuk yapmak için şimdiden kaydını yaptıran 700 kişi bulunuyor. 250 bin dolar karşılığında temel eğitimden geçen kişileri uzaya götürmeye hazırlanan Virgin Galactic, şanslı müşterileri Dünya'nın ötesinde akıllara durgunluk veren bir manzarayla başbaşa bırakacak.