Virgin ve Qualcomm Uzaydan İnternet Yarışına Giriyor

Virgin ve Qualcomm Uzaydan İnternet Yarışına Giriyor

Virgin ve Qualcomm uzaydan tüm dünyaya kesintisiz internet sağlamak için Google ve SpaceX projesine OneWeb Ltd. ile rakip olduklarını açıkladılar. Böylelikle dünya internet devleri ve milyarder teknoloji dehalarının rekabeti de resmen başlamış oluyor. OneWeb Ltd, tıpkı Google ve Evon Musk’un projelendirdiği SpaceX internet projesine benzeyen bir süstemle yörüngeye uydular yerleştirecek ve tüm dünyaya internet sağlayabilecek. Qualcomm'un CEO’su Paul Jacobs ve Virgin'in sahibi ünlü iş adamı Richard Branson dün projeyle ilgili bir basın toplantısı da düzenlediler. 

Yatırımın rakamsal detaylarından çok teknolojik avantajlarının anlatıldığı toplantıda 648 adet hafif ve alçak yörünge irtifasında seyredecek olan uydudan bahsedildi. Bu uydular Kuzey ve Güney yarıkürelere kesintisiz internet sağlamak görevini üstlenecekler. Böylelikle OneWeb Ltd dünya üzerinde internetin ulaşamadığı bir nokta olmayacağını savunuyor. 

Son derece cesur bir atılım olduğunun da ifade edildiği toplantıda Branson, 'teknolojinin inana faydalı olabilmesi için cesur adımlar atmak gerekiyor' dedi. İlk uyduyu uzaya yerleştirecek olan LauncherOne roketinin çalışmalarının neredeyse bittiğinin de açıklandığı toplantı sonrası imdi gözler Google Space X ve OneWeb Ltd'nin rekabetine çevrilmiş durumda. 

LauncherOne roketi yerden atmosfere Virgin Galactic jetleriyle taşınacak ve en yüksek noktadan yörüngeye fırlatılacak. Böylelikle OneWeb Ltd uyduları daha hızlı ve aynı anda birkaç noktadan yerleştirilme avantajına da sahip olacak. 

Google ve Elon Musk İnsanlık İçin Neyin İyi Olacağına Karar Verecekler

SpaceX ile İnternete Uzaydan Bağlanmak Hayal Olmaktan Çıkıyor

İnternetin Mucidi, İnternetin Temel İnsan Haklarından Sayılmasını İstiyor

Elon Mask: Steve Jobs'sız Apple, Android'e Yenilecek

YORUMLAR