Virüslerle Şarj Olan Batarya Geliştirildi

Pil ile çalışan cihazların hızla gelişen teknolojileri ve özellikle elektrikli araçların çok hızlı bir şekilde hayatımıza girmiş olması, pil teknolojileri üzerinde farklı çalışmaları da gündeme getiriyor.

Batarya konusunda bugüne kadar neredeyse her şeyi denendi. Ancak MIT içerisinde çalışan araştırmacılar yeni bir batarya türü oluşturmaya çalışıyor. Bu batarya virüsler yardımıyla yapılacak.

Pil ile çalışan cihazların hızla gelişen teknolojileri ve özellikle elektrikli araçların çok hızlı bir şekilde hayatımıza girmiş olması, pil teknolojileri üzerinde farklı çalışmaları da gündeme getiriyor. Fakat bu zamana kadar gördüğümüz en ilginç pil teknolojisi çalışmasını MIT’den bilim insanları yaptı.

Virüsler bataryanın şarj süresini kısaltacak

MIT’de profesör olan Angela Belcher, son on yıldır milyonlarca virüsü bir araya getirerek bir pil teknolojisi geliştirmeye gayret ediyor. Yapılan yeni açıklamalar, virüslerle çalışan pil teknolojisinin başarıya ulaşmak üzere olduğunu gösteriyor.

Yapılan açıklamada; öncelikle bakterileri enfekte etmek için genetik olarak tasarlanmış bakteriyofajları manipüle etmenin önemli olduğunu söyledi. Böylece bu bakterilerin milyonlarca kopyası ortaya çıkmış olacak. 

Tüm bu çalışmaların ardından pil elektrotunun içinde kullanılan bir kobalt oksit nanotel gibi bir malzeme oluşturmak için virüsler yönlendirilecek. Böylece bataryanın şarj için ihtiyaç duyduğu süre kısaltılmış olacak.

YORUMLAR