Virüslü CCleaner İndirdiyseniz İşte Yapmanız Gerekenler!

Virüslü CCleaner İndirdiyseniz İşte Yapmanız Gerekenler!

CCleaner’ın bilgisayar korsanları tarafından hacklenmesiyle birlikte, birçok kullanıcı büyük bir tedirginlik yaşıyor. Programın içine yerleştirilen Ransomware ve Keyloggers benzeri fidye yazılımlar, kontrolsüz bir şekilde kullanıcıların bilgisayarlarına inebilir ve kişisel verilerini ele geçirebilir. Fakat buna rağmen hala bir şansınız olabilir. Aşağıdaki adımları izleyerek bilgisayarınızın güvenliğinden emin olabilirsiniz.

Tek istediğiniz daha hızlı bir bilgisayar performansına sahip olmaktı, biliyoruz. Bunun yolu da CCleaner gibi PC performansını optimize eden yazılımlardan geçiyor. Ancak geçtiğimiz gün şirket tarafından yapılan açıklama keyifleri kaçırdı: “CCleaner bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi.”

Öğrendik ki, insanlar yalnızca CCleaner programını indirmemiş, aynı zamanda kötü amaçlı yazılımları da indirmişler. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak bu olsa gerek.

Neyse ki, PC'nizin potansiyel olarak bu ihlalden etkilenen milyonlarca cihazdan biri olup olmadığını öğrenmek oldukça kolay. İyi haber, eğer etkilendiyseniz aşağıdaki adımları izleyerek kötü amaçlı yazılımı temizleyebilirsiniz, ancak buna rağmen bazı hasarlar da bırakmış olabilir. Bu nedenle haberimizi dikkatlice okumanızı öneriyoruz.

CCleaner Sürümünüzü Kontrol Edin

Öncelikli iş olarak, bilgisayarınızda yüklü olan CCleaner sürümünü kontrol edin. Siber güvenlik firması Cisco Talos’a göre, 15 Ağustos ve 12 Eylül tarihleri arasında çıkan iki CCleaner sürümüne virüs bulaştı. Bunlar; CCleaner v5.33.6162 ve CCleaner Cloud v1.07.3191 sürümleri.

Bilgisayarınızda yüklü olan yazılımın sürümünü öğrenmek için, CCleaner programını açın ve sol üst köşeye bakın. Sürüm numarasını orada göreceksiniz. Kara listede olan sürümlerden değilse, büyük olasılıkla tehlikenin dışındasınız. Fakat o sürümlerden bir tanesiyse, başınız belada olabilir.

Sonra Ne Yapacağız?

Hangi sürümü kullanıyor olursanız olun, CCleaner’ın güncel olduğundan emin olmalısınız.

Şirket yaptığı açıklamada, "Bulut sürümümüzün kullanıcıları otomatik bir güncelleme aldı" dedi. Diğer tüm kullanıcıların da acilen güncelleme yapmasını isteyen Piriform, “CCleaner yazılımınızı 5.34 veya daha yüksek bir sürüme güncellemenizi öneririz, en son sürüm buradan indirilebilir" dedi.

Bununla birlikte, eğer zararlı yazılımların bilgisayarınızda saklanmadığından emin olmak istiyorsanız, Cisco Talos’un bir önerisi daha var.

Şirket, blog yazısında "Etkilenen sistemlerin 15 Ağustos 2017'den önce bir tarihe geri getirilmesi veya yeniden yüklenmesi gerekiyor" dedi ve ekledi: "Kullanıcılar, enfeksiyondan kaçınmak için CCleaner'in mevcut en yeni sürümünü güncellemelidir."

Doğru: bilgisayarınızı bir ay önceki tarihe getirmeniz gerekiyor. Ve sonra, CCleaner'ınızın güncel olduğundan emin olmak için iki kez daha kontrol edin.

Durum Ne Kadar Kötü?

CCleaner’ın içine yerleştirilen zararlı yazılım hakkında ne kadar korkmanız gerektiğiniz, sorduğunuz kişilere veya okuduğunuz haberlere göre değişebilir. Zira şirket yaptığı açıklamada, her şeyin halledildiğini ve durumun kontrol altında olduğunu söylüyor.

Yayınlanan açıklamada, sahte sunucunun devre dışı bırakıldığı ve diğer sunucuların da saldırganların kontrolü dışında olduğu söylendi. Piriform Başkan Yardımcısı Paul Yung, "CCleaner Cloud sürüm 1.07.3191'in kullanıcıları otomatik olarak bir güncelleme aldılar. Başka bir deyişle herhangi bir zarar vermeden önce tehdidi silahsızlandırdık." dedi.

Şirket bu açıklamalarla tansiyonu düşürmek istiyor, ancak bu ihlal bu kadar kolay atlatılamayabilir.

Siber güvenlik firması Cisco Talos, "Bu saldırının etkisi, muhtemelen etkilenen sistem sayısının çok yüksek olması nedeniyle şiddetli olabilir" dedi. Talos, "CCleaner'ın Kasım 2016'dan bu yana dünya genelinde 2 milyardan fazla yüklemeye sahip olduğunu iddia ediyor. Bu sistemlerin küçük bir kısmı dahi ele geçirilirse çok yüksek bir zayiatla karşılaşabiliriz.” diyerek önemli bir uyarıda bulundu.

Kısacası sürümünüzün tehlike içinde olup olmadığını dikkatli bir şekilde kontrol edin. Ve tabii ki, CCleaner’ınızı güncel tuttuğunuzdan emin olun. Ya da Cisco Talos’un önerdiği gibi, bilgisayarınızı bir ay önceki bir tarihe de alabilirsiniz.
Konu ile ilgili yeni gelişmeler olduğunda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

CCleaner Kullanıcıları Dikkat! Kişisel Verileriniz Tehlikede Olabilir

Ransomware Nedir ve Ramsomware'den Nasıl Korunulur?

YORUMLAR