Vitalik Buterin, "Ethereum Çökecek" İddialarına Yanıt Verdi

Vitalik Buterin’den Ethereum’un Çökeceğine Dair İddialara Yanıt

Popüler kripto para birimi Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, ETH'nin çöküşünün kaçınılmaz olduğu yönündeki iddialara karşı çok çarpıcı bir yanıt verdi.

Bitcoin’in ardından kripto para piyasasının en değerli ikinci sanal para birimi olan Ethereum, an itibarıyla 290,69 dolardan işlem görüyor.

Kriptokrasi girişimcisi Jeremy Rubin, TechCrunch ’ta kaleme aldığı yazıda ETH ile ilgili dikkat çeken bir kehanette bulunarak, ölçekleme ve akıllı sözleşme güvenliği ile ilgili sorunları nedeniyle ETH’nin çöküşünün kaçınılmaz olduğunu söylemişti.

Rubin, bu argümanlarını ‘ekonomik soyutlanma’ kavramı üzerine kuruyor. Bu kavram, işlem veya akıllı sözleşme ücretlerinin EHT yerine ERC-20 token ile ödenmesine dayanıyor. Zamanla tüm akıllı sözleşme sahiplerinin ETH'den ziyade ERC-20’yi kullanacağını ve bu durumda ETH’nin varlığının anlamsız olacağını belirten Rubin, ekonomik soyutlama ile sanal para biriminin çöküşe geçeceğini iddia ediyor.

Bu iddialar karşısında nasıl bir tepki vereceği merak edilen Buterin, Rubin’in ortaya koyduğu argümanların kısmet doğru olduğunu söyledi. Popüler sosyal medya platformu Reddit’te bu konuya ilişkin bir yorum yapan Buterin, Ethereum’un evrim geçirdiği takdirde yaşamına devam edebileceğini vurguladı. 

Ethereum’un kusurları üzerine kafa yorduklarını belirten Buterin, üzerinde çalıştıkları iki eylemi gerçekleştirmeleri halinde ETH’nin yerel bir protokol seviyesine kavuşacağını dile getirdi. 24 yaşındaki bilgisayar programcısı, söz konusu değişikliklerle ilgili ise herhangi bir zaman çizelgesi paylaşmadı. 

YORUMLAR