VLC, 3 Yıl Aradan Sonra Tekrar iOS Platformunda

VLC, 3 Yıl Aradan Sonra Tekrar iOS Platformunda

VLC Media Player'ın iOS için geliştirilen versiyonu Apple App Store üzerinden kaldırılalı neredeyse üç yıla yakın zaman geçti. Uygulamanın mağaza üzerinden çekilmesinin nedeniyse kendi özel lisans ve dijital haklar yönetiminin bulunması ve App Store üzerinde dağıtılacak olan ürünler için belirlenen lisans kurallarını çiğnemesiydi. Bir başka deyişle GNU Kamu Lisansı nedeniyle çıkan sorunlardan dolayı medya oynatıcıyı App Store üzerinden kaldırmak zorunda kalmışlardı.

Zaten yeni bir versiyon üzerinde çalıştığını bildiğimiz VideoLan firması, medya oytacısı VLC for iOS'a yeniden App Store üzerine yer verdi. VLC for iOS'un 2.0 versiyonuyla birlikte LGPL v2.1'e göre daha serbest bir lisans olan Mozilla Kamu Lisansı v2'yi kullanmaya başlaması konuyla ilgili etkili olmuş gibi görünüyor. Bu da bir noktada VLC'nin uygulamasını Apple'ın App Store'u üzerinden tekrar geri çekmeyeceği anlamına geliyor.

VLC for iOS en son bıraktığımızdan bu yana baya bir değişikliğe uğramış ve uygulama üzerine yeni özellikler eklenmiş. Wi-Fi ve Dropbox senkronizasyonu gibi yeniliklerse dikkat çeken özellikler arasında yer alıyor. Örneğin medya dosyalarınızı iTunes aracılığıyla düzenlemek için bundan böyle cihazınızı bilgisayarınıza bağlamanıza gerek yok. Her şeyi Wi-Fi üzerinden kolayca halledebiliyorsunuz.

Ayrıca uygulama diğer üçüncü parti uygulamalarla da gayet uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir ve medya dosyalarını kolayca cihazınız üzerinde yüklü olan uygulamalarla paylaşabilirsiniz. Tüm bunların dışında kullanıcılar isterlerse hassas medya dosyalarını şifreleyerek koruyabilecekler.

VLC for iOS uygulamasına Tamindir üzerinden güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

HTC One Mini'ye İlk Bakış

YORUMLAR