Vokswagen Skandalı Sonrası Türkiye Distribütöründen Açıklama Geldi

Vokswagen Skandalı Sonrası Türkiye Distribütöründen Açıklama Geldi

Volkswagen’in Türkiye dağıtımcısı Doğuş Otomotiv, "Türkiye’de ki tüm araçlarımızın ülkemizin resmi mevzuatlarına, sürüş ve yol güvenliğine uygun olduğunu belirtiriz" dedi.

Dünyada olan biten genellikle Türkiye’yi pek ilgilendirmiyor. Avrupa ülkelerinde, ABD’de ve Avustralya’da satışı durdurulan 2009-2015 yılları arası sakıncalı Volkswagen otomobiller için Türkiye dağıtıcısı da bir açıklama yaptı.

Doğuş Otomotiv AG tarafından yapılan açıklama basına şöyle yansıdı; "Volkswagen Grubu'nun markaları tarafından yapılan açıklama uyarınca, etkilenen araçlar dahil olmak üzere Türkiye’de satışa sunulan tüm araçlarımızın ülkemizin resmi mevzuatlarına, sürüş ve yol güvenliğine uygun olduğunu belirtiriz. Üretici firmaların devam eden çalışmaları doğrultusunda teknik güncellemeler yapılabilecektir. Gelişmelerle ilgili müşterilerimizle iletişime geçilecektir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız. Saygılarımızla."

Bu açıklamanın yüreklere su serpip serpmediğini bilmiyoruz. Ancak Volkswagen modellerinin yanı sıra Alman otomobil devine ait 2009-2013 yılları arasında üretilen Skoda Fabia, Roomster, Octavia ve Superb modellerinde de aynı yazılımın kullanıldığının saptanması ile ilgili açıklamada bir detay belirtilmemiş. Öte yandan, Volkswagen bu sorunun ABD ile sınırlı kalmadığını ve  dünya çapında 11 milyon aracı etkilediğini de itiraf etmişti. Şirketin dünya üzerinde 11 milyon aracı kara listeye alınmış durumda.

Alman basınında yer alan haberlere göre, emisyon değerlerini düşük gösteren söz konusu yazılımın kullanılmasına 2008 yılında karar verilmiş. Skandalın ortaya çıkartılması için kurulan komisyonun elde ettiği ilk bilgilerde, mühendisler skandal programın 2008 yılında kullanılmaya başlandığını da doğrulamışlar.

Volkswagen Satışları Yasaklandı, Gözler Şimdi de BMW'ye Çevrildi

Volkswagen Teknolojiyi Çarpıtarak Dev Bir Skandala Dönüştürdü, Şirketin Tüm Karizması Sarsıldı

YORUMLAR