Volkswagen Artık Türkiye'de Üretecek! Yılda 180 Bin Araç

Volkswagen, ticarilerini ülkemizde üretecek.

Başta Almanya olmak üzere tüm dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden olan Volkswagen, henüz Türkiye’de üretim yapmıyor. Fakat gelen bazı bilgilere göre Volkswagen'in içten yanmalı motorlu araçlarının üretimi artık ülkemizde gerçekleşecek.

Ford ve Volkswagen'in yönetim kurulu tarafından yapılacak ortaklık anlşamasına göre ülkemizdeki otomobil üreticileri listesine Volkswagen de katılıyor. Konu hakkında Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün yaptığı açıklamalarda kendi fabrikalarında Volkswagen için yer ayıracaklarını ve böylelikle iş istihdamı sağlanacağını dile getirdi.

‘’Ford ve VW ortak araç geliştirme ve üretme konusunda bir süredir görüşüyorlar. Ortada varılan bir anlaşma henüz yok. Çalışmalar sona yaklaşmakla birlikte halen devam ediyor." şeklinde konuşan Genel Müdür Yenigün, Volkswagen'in içten yanmalı motorları ülkemizde üreteceğini belirtti. Aynı zamanda 150 bin ila 180 bin kadar ticari araç üretiminin Türkiye‘ye kaydırılması planlanıyor.

Üretimler Ford'un Gölcük Fabrikasında Yapılacak

Başta Volkswagen Crafter ve Transporter modellerinin üretimini gerçekleştirecek olan Ford fabrikası Kocaeli Gölcük’te bulunuyor. Bu fabrika içerisinde hem Ford hem de Volkswagen ticarileri için üretime başlanması planlanıyorken, Volkswagen'in diğer ülkelerde elektrikli araç üretimine geçmeyi düşündüğü iddia ediliyor.

YORUMLAR