Volkswagen’den Çin’e 15 Milyar Dolarlık Yatırım

Volkswagen’den Çin’e 15 Milyar Dolarlık Yatırım

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, Çin’deki ortağı FAW Group ile Asya ülkesinde üç yeni fabrika daha açmaya hazırlanıyor. SUV ve elektrikli otomobil modellerindeki yoğun talebi karşılamak isteyen şirket, bu hamlesiyle üretim hacmini artıracak.

Çin’in Tianjin, Foshan ve Qingdao kentlerinde açılacak olan fabrikalar, SUV ve elektrikli araç modellerine odaklanacak. Çin’de kuracağı üç yeni fabrikayla Uzak Doğu pazarındaki iddiasını güçlendirmek isteyen Volkswagen, banttan indirdiği araç sayısını da önemli ölçüde artıracak.

Alman otomotiv devinin bu hamlesi markaya önemli bir katkı sağlayacak. Zira Çin pazarında en çok tercih edilen modeller arasında SUV ve elektrik motorlu araçlar geliyor. Diğer taraftan Çin’deki otomobil satışları da yılın ilk dört ayında yüzde 13 arttı ve satılan toplam araç sayısı 1.34 milyona ulaştı. 

Volkswagen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Qingdao fabrikasının MQB platformu üzerinde olan Bora(Jetta) modelini ve bu modelin elektrikli versiyonunun batarya sistemini üreteceğini belirtti. Foshan fabrikasının Haziran ayında açılacağını duyuran Alman şirket, Tianjin’in ise Ağustos ayında faaliyete geçeceğini açıkladı.

Önümüzdeki 10 yıllık süre zarfında Çin pazarına 40 yeni model eklemeyi planlayan Volkswagen, toplamda 15 milyar dolarlık bir yatırımın altına imza atmış olacak. 

Volkswagen China CEO'su Jochem Heizmann, "Bu yıl, ilk çeyrek satış sonuçları rekorundan sonra, toplam otomobil pazarında yüzde 4 ila 5 oranında daha fazla büyüme bekliyoruz"  ifadelerini kullandı.

Son olarak Alman şirket, 2 litre turbo dizel motorlu arabalarda tespit ettiği bir sorun üzerine Passat, Jetta ve Golf modellerinin de aralarında bulunduğu bazı dizel modellerinin üretimini geçici olarak durdurma kararı almıştı.