Volkswagen, Elektrikli Hızlı Şarj İstasyonunu Tanıttı

Volkswagen, Mobil Hızlı Şarj İstasyonunu Tanıttı

Alman devi Volkswagen, elektrikli otomobil endüstrisine yönelik yatırımlarına tam gaz devam ediyor. Şirket, 360kWh şarj kapasitesitesine sahip hızlı şarj özellikli yeni mobil şarj istasyonunu tanıttı. 

Yaşadığı emisyon skandalının ardından geleceğini elektrikli otomobiller üzerine inşa eden Volkswagen, bu planın bir parçası olarak yeni mobil şarj istasyonunu görücüye çıkardı.

Hızlı şarj desteğine sahip olan istasyon, yaklaşık 15 aracı ortalama 17 dakikalık bir sürede şarj edebiliyor. Alman devi, istasyonun 360kWh şarj kapasitesi ile 100kW’lık hızlı şarj desteğine sahip olduğunu söylüyor.

İstasyonu akıllı telefonunuz yerine, aracınızı şarj edebileceğiniz bir powerbank olarak düşünülebilirsiniz. Ayrıca, 30kW'a kadar olan güç kaynağına bağlı olduğunda daimi bir istasyon görevi de görebiliyor. Gücünü tamamen yeşil enerjiden alan istasyon, güneş veya rüzgar enerjisi ile şarj edilebiliyor. Şirket, bu özelliğin, yerel elektrik şebekeleri üzerindeki yükü önemli ölçüde hafifleteceğine dikkat çekiyor.

Volkswagen, yeni mobil istasyonunu 2019’un ilk yarısında Wolfsburg kentinin belli noktalarına yerleştirecek. 2020 yılından sonra Almanya’nın çeşitli şehirlerinde yerini alacak olan istasyon, şarj altyapısındaki boşlukları doldurmak adına önemli bir rol üstlenebilir.

2025 yılına kadar dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi haline gelmek isteyen şirket, bünyesinde bulunan 300 modelinin her biri için 2030 yılına kadar elektrikli versiyonunu sunmayı hedefliyor. 

Yaklaşık üç sene önce ABD’de patlak veren emisyon skandalıyla itibarı zedelenen Volkswagen, şirket politikasını baştan aşağı revize etmişti. Sıfır emisyon ve otonom teknolojilere doğru stratejik bir kayma yaşayan Alman devi, uzun vadedeki hedefine ulaşana kadar yatırımlarına hız kesmeden devam edecek gibi görünüyor.