Volkswagen Emisyon Skandalında Audi'nin Oyunu da Ortaya Çıktı

Volkswagen Emisyon Skandalında Audi'nin Oyunu da Ortaya Çıktı

2015 yılının Aralık ayında yayınladığımız bir haberde, Volkswagen’de ortaya çıkan emisyon yazılım skandalı başka markalara da sıçradığını yazmıştık.

Haberimizde Haberde manipülasyondan etkilendiği belirtilen 3 litre motorların VW Touareg (2014), Porsche Cayenne (2015) ile Audi’nin A6 Quattro, A7 Quattro, A8, A8L ve Q5 (2016) modelleri olduğu listelendiğini söylemiş ve 3 litre dizel motorlar segmentinde ABD’de 10 bin aracın etkilendiğini dile getirmiştik.

Volkswagen Group araçlarında rastlanan bu emisyon skandalının nasıl ortaya çıkarıldığı da açıklandı. Almanya’da emisyon skandalı ile ilgili bir çok haber yaparak neredeyse konunun uzman haber kanalı olan Bild, yeni bir iddia ile skandalı gündeme taşıdı. Bild skandalın sadece Almanya kaynaklı olmadığını, ABD’de yapılan Audi emisyon testlerinde California Hava Kaynakları Merkezi olarak da bilinen CARB’ın (California Air Resources Board), Audi’nin emisyon testlerinde gerçek salınım değerini düşüren yeni bir yazılım bulduğunu iddia etti.

Bild’in haberine göre, CARB emisyon ölçerleri etkileyen yazılımın nasıl çalıştığını da paylaşmış. Yöntem şöyle işliyor; standart emisyon testlerinde araçlarda direksiyonun döndürülmemesi gerekiyor. Bunun böyle olması gerektiğini bilen yetkililer iddiaya göre skandalın çıkış noktasını da tam burada saptamışlar. Direksiyonun düz tutulurken emisyon değerleri Audi’nin verdiği değerler ile eşleştiği, direksiyonu 15 derecelik açının üzerinde hareket ettirince, açıklanan değerin oldukça üzerinde bir karbon salınımına rastlandı.

Vokswagen Skandalı Sonrası Türkiye Distribütöründen Açıklama Geldi

Emisyon Yazılım Skandalı Büyüyor Aklınıza Gelmeyecek Markalar Mercek Altında

YORUMLAR