Volkswagen’in Tüm Araçları 2020'de Kendini Park Edebilecek

VW Markası

Günümüzde otomotiv sektörünün dev markaları teknolojiye büyük yatırımlar yapıyor. Yeni nesil otomobiller artık çeşitli sensörler, yapay zeka, otonom sürüş gibi pek çok teknolojik özelliği bünyesinde barındırıyor. Bu sayede araçlar, önlerine çıkan engelleri daha çabuk fark edip bizden daha hızlı tepkiler verebiliyor, sensörler sayesinde çevresini daha iyi algılayarak park etmeyi kolaylaştırabiliyor, hatta bazı araçlar otonom sürüş ile tamamen sürücüsüz bir şekilde hareket edebiliyor.

Otomotiv sektörünün devlerinden ve öncülerinden biri olan Volkswagen (VW) markası da araçlarında en son teknolojileri kullanmasıyla tanınıyor. Ünlü Alman markası şimdilerde, tüm otomobillerinin kendi kendini park edebilmesi üzerine yoğunlaşmış durumda. Aslında VW Grubu'nun günümüzdeki bazı modellerinde otonom park özelliği mevcut ancak şirket bu özelliği şu an için yeterli seviyede görmüyor ve bunu daha da geliştirerek tüm modellerinde kullanılan bir özellik haline getirmek istiyor. Çünkü VW'in iddiasına göre, New York City'de yaşayanlar her yıl arabalarını park etmek için ortalama olarak 100 saat, İngilizler ise 44 saat harcıyorlar.

VW Otonom Park

Otonom park teknolojisi üzerine açıklamalarda bulunan VW Grubu'nun CDO'su Johann Jungwirth, "İnsanlar şu anda sürüş sürelerinin %30'unu kentsel alanlarda bir park alanı arayarak geçiriyorlar. Otonom park, müşterilerimiz için rahat, stressiz bir sürüş tecrübesi yaratmaya önemli katkı sağlayabilir. Bu nedenle, teknolojiyi demokratikleştirmek ve mümkün olduğu kadar çok insana erişilebilir hale getirmek istiyoruz." dedi.

VW, geçen hafta kendi kendini park edebilen otomobillerini test etmek için Almanya'daki Hamburg Havaalanı ile iş birliği yaptığını açıklamıştı. Marka, burada insanların olmadığı izole bir garajda binlerce park manevrasıyla ilgili testler yapıyor ve 2020'ye kadar tüm VW Grubu araçlarına, yani Audi, Porsche, Lamborghini, Bugatti, Bentley, Volkswagen, Skoda, Seat ve diğerlerine otonom park etme teknolojisini kazandırmayı hedefliyor.

YORUMLAR