Volkswagen Kullanıcılarına Ödeyeceği Rekor Tazminat Belli Oldu

Davacılar ve Volkswagen arasında süren pazarlıklar sonlandı. Devasa otomobil üreticisinin 912 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

volkswagen tazminat

Volkswagen geçtiğimiz günlerde dizel motor skandalı ile karşı karşıya kalmıştı. Şirketin motorun çevreye saldığı zararlı gazların miktarını düşük gösterdiğinin ortaya çıkarılmasının ardından, Volkswagen kullananlar şirketi dava etmişlerdi. Bugün itibarıyla davacılar ve Volkswagen arasında süren pazarlıklar sonlandı. Devasa otomobil üreticisinin 912 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

Aylardır konuşulan davanın sonucunda Volkswagen ve şikayetçi büyük müşteri grubu anlaşmaya vardı. Müşteriler kullandıkları dizel motorlu araçların çevreyi, belirtilenden fazla biçimde kirletmesinden dolayı dünyanın en büyük otomobil üreticisine bir dava açmıştı.

Reuters ve Bloomberg’in haberine göre VZBV organizasyonu tarafından yürütülen bu dava, bugün itibariyle 830 milyon euro yaklaşık 912 milyon dolar değerinde tazminatın müşterilere ödenmesi koşuluyla tamamlandı. Volkswagen markası bu anlaşmaya dahil olan müşterilerinin Mart ayının sonuna kadar bir kerelik ödeme alacağını da belirtti. VZBZ, Alman Tüketici Örgütleri Federasyonu anlamına geliyor. Bu federasyon, dizel motor skandalı davası için Volkswagen’den 50 milyon euro değerinde avukat ücreti talebinde bulunmuştu.

Önerilen tazminat miktarı konusunda orta yolu bulan Volkswagen ve davacı taraf, böylece bugüne kadar görülmüş en büyük tazminat ödemelerinden bir tanesini ortaya çıkarmış oldular. Alman otomobil üreticisi bahsi geçen tazminatları ödemeyi kabul ederken, yaptığı ali cengiz oyununun diyetini de ödemiş oldu.

YORUMLAR