Volkswagen Mağdurlara 14.7 Milyar Dolar Tazminat Ödeyecek

Volkswagen Mağdurlara 14.7 Milyar Dolar Tazminat Ödeyecek

Volkswagen emisyon skandalından sonra dünyanın en büyük araba markası bir türlü gündemden düşmüyor. Volkswagen emisyon hileli araç sahiplerine geri ödeme yapacak.

Yeni çıkan bir kararla Volkswagen Diesel Skandalı’ndan (DieselGate) mağdur olan, bu sebepten dolayı arabalarını değiştiren ve bakım masrafı ödeyenlere yapılacak ödemenin 14.7 milyar doları bulacağı açıklandı. ABD bölge mahkemeleri tarafından onanan karar tüm Volkswagen mağdurları için geçerli olacak.

Volkswagen emisyon skandalı nedeniyle başı derde girmiş ve aylardır devam eden mahkemelerin muhatabı olmak zorunda kalmıştı. Sadece ABD’de 2009’dan bu yana 475 bin Passat, Beetle ve Audi A3 bu skandaldan etkilenmişti.

Dün yapılan son duruşmanın ardından Volkswagen bu araç sahiplerine 5 bin 100 dolar ile 10 bin dolar arasında hasara göre kademelerle değişen ödeme yapmaya mahkum oldu. Karar her ne kadar ABD’yi ilgilendiriyor gibi görünse de küresel bir skandal olan bu durum bir çok ülkede farklı rakamlarda uygulanacak. Bu durum, ABD bölge mahkemesinin bu davada emsal kararı olarak değerlendirilebilecek. 

Volkswagen Kan Kaybetmeye Devam Ediyor! Satışlar Yüzde 25 Düştü

Volkswagen Önümüzde Ocak Ayında Araçları Geri Çağırmaya Başlıyor

Volkswagen Skandalından Etkilenen 2009-2015 Arası Modeller Açıklandı

YORUMLAR