Volkswagen Skandalın Ardından Küresel Pazarı Toyota'ya Kaptırdı

Volkswagen Skandalın Ardından Küresel Pazarı Toyota'ya Kaptırdı

Japon otomobil üreticisi Toyota dünyanın en büyük otomotiv devi unvanını geri kazandı. Volkswagen ise hala pazarda hızla geriye düşüyor.

Volkswagen yaşadığı emisyon skandalının arkasından yığılan para cezaları ve iadeler için finansal kaynaklarını sonuna kadar zorlarken, Toyota liderliği ele geçirdi. Hatırlayacağınız gibi Eylül ayı Volkswagen için bir kabusa dönüşmüş ve dev üretici arabalarında bilerek kullandığı yanlış yazılımlarla şirketin adını lekelemişti.

Bu skandalın ardından Vokswagen’in bu yıl yaptığı satışlar bugüne kadar 7.43 milyon olarak hesaplandı. Bloomberg’in raporuna göre Toyota aynı zaman dilimi içinde 7.49 milyon araç satmış görünüyor. Bu rakamlar skandalın meydana getirdiği iadeleri ve sonrasını henüz hesaba katmamış. Bu hesaplar da yapıldığında Toyota aradaki farkı daha da açacağa benziyor.

Öte yandan Volkswagen iadelerin yanı sıra 11 milyon kadar aracı servislerinde yeniden programlamak zorunda. AB’den aldığı cezalar da bu giderlere eklendiğinde, şirketin 2015 yılında üzerine çöken mali yük devasa boyutlara ulaşıyor. Volkswagen bu skandaldan 7 milyar dolar kadar bir zararla çıkacağını bildirse de, otomotiv sektörü uzmanları şirketin en az 80 milyar dolar zarar edeceğini ön görüyorlar.  

Volkswagen Satışları Yasaklandı, Gözler Şimdi de BMW'ye Çevrildi

Volkswagen Skandalından Etkilenen 2009-2015 Arası Modeller Açıklandı

YORUMLAR