Volvo, Kamyonuyla Hız Rekorunu Kırmayı Deneyecek

Volvo, Kamyonuyla Hız Rekorunu Kırmayı Deneyecek

İsveçli araç üreticisi Volvo, genellikle sağlamlığıyla ön plana çıkan ve sürücünün hayatını ön plana koyan tasarımıyla gündeme gelen bir şirket. Ancak The Iron Knight ismini verdikleri kamyonlarıyla yaptıkları hız denemesi, oldukça heyecan verici.

Volvo'nun binek araç kategorisinin yanı sıra kamyon tarafında da oldukça çok satıldığını ve tercih ettiğini biliyoruz. Birçok farklı modelinin yanı sıra şirketin ön plana çıkan çalışmalarından bir tanesi de The Iron Knight ismini verdiği güçlendirilmiş kamyonu. Normal modeline göre daha fazla beygir gücüne ve torka sahip olan bu model, genellikle hız rekoru denemeleri için kullanıyor. The Iron Knight'ın amacı ise Dünya Hız Rekoru'nu alt üst etmek.

Hız rekoru kırması için tasarlanan The Iron Knight, 2400 beygir gücüne sahip. Böylesine bir gücü kaportasının altındaki 12.6 litre D13 motorundan alan canavar, aynı zaman 4425 pound-feet tork üretebiliyor. Böylesine devasa bir güce sahip olan The Iron Knight'ın amacı 500 ve 1000 metrede hız rekorlarını kırmak. Henüz test aşamasında olan kamyon, yakın zaman sonra İsveçli yarış pilotu Boije Ovebrink'in kontrolünde hız rekoru denemesine çıkacak. O hazırlıkları ise hemen aşağıdaki videodan izlemeniz mümkün.

Volvo'nun Sürücüsüz Otomobilleri 2017'de Trafiğe Çıkacak

Sürücüsüz Kamyon Konvoyu Avrupa'yı Baştan Başa Geçti

YORUMLAR