Volvo'da Artık Android İşletim Sistemi Kullanacak

Volvo'da Artık Android İşletim Sistemi Kullanacak

Google Ortaklığı ile Android temelli yeni nesil iletişim sistemi Volvo otomobillere geliyor. Bu yeni anlaşma ile Volvo araç sahipleri ya da bu aracı satın alacak olanlar Google, geliştirilen Android temelli uygulamalara erişim hakkına da sahip olacaklar.

Bu durum Volvo açısından yeni ama otomobil iletişim otomasyonu açısından o kadar da taze bir haber değil. Çünkü Android Auto altyapısı, hali hazırda piyasadaki birçok otomobilin farklı marka ve modellerinde hizmet veriyor. Ancak temel işletim sistemi görevi görmüyordu. Bu yeni gelişmeyle Volvo modellerinin çoğunda kullanılan Apple CarPlay uyumluluğunun Android OS (Android İşletim Sistemi) geçişi sonrasında bir uyumsuzluk yaşayıp yaşamayacağı da henüz net olarak açıklanmış, ya da tecrübe edilmiş değil. Ancak Android Auto’nun oldukça gelişmiş sürümü olarak tanımlananyeni Android Otomobil işletim sistemi (Android Automotive), otomobilde bulunan dokunmatik ekranlar arayıcılığıyla kontrol edilebilecek.

Moto1.com'un haberine göre, Google'ın Android Mühendisliği kolunda başkan yardımcısı olan Patrick Brady, "Android sistemleri yeni nesil bağlanılabilir araçlarda kullanmak üzere Volvo ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz. Böylece Volvo sürücülerine tam teşekküllü bilgi eğlence sistemi platformu ve Google hizmetleri ile Android uygulamalarından oluşan geniş bir yelpaze sunma imkânımız oldu." dedi.

Diğer taraftan Volvo – Google ortaklığının kullanıcı deneyimini ve sürüş keyfini de artıracağı da kulislerde konuşuluyor. Ayrıca Google, detayları konuyla ilgili detayları yarın başlayacak olan Geliştirici konferansı Google I/O 2017‘de açıklayacak.

Renault, Android Auto'ya Tam Destek Vereceğini Açıkladı

Android Auto Artık Sizinki de Dahil Her Arabada Olacak

Android Auto, OK Google Özelliğine Fonksiyonel Olarak Kavuştu

YORUMLAR