Volvo'nun Sürücüsüz Otomobilleri 2017'de Trafiğe Çıkacak

Volvo'nun Sürücüsüz Otomobilleri 2017'de Trafiğe Çıkacak

Otomobillerde güvenlik denince akla ilk gelen firmalardan olan Volvo, sürücüsüz otomobiller üzerine uzun bir süredir araştırma yapıyor ve kaynak ayırıyor. Firmadan gelen son bilgiler, Volvo'nun doğduğu topraklarda 2017 yılında sürücüsüz arabaların yollarda olacağı yönünde.


Çinli yatırımcılar tarafından bir süre önce satın alınan ve yenilikçi teknolojilere ve gelişime daha çok odaklanan Volvo, Google gibi bir süredir kendi kendine gidebilen otomobiller geliştiriyor. Bugüne kadar birçok deneme yapan şirket, 2017 yılında doğduğu ülke olan İsveç'te 100 araçlık bir sürücüsüz otomobil filosunu trafiğe çıkarmaya hazırlanıyor. Volvo'nun çıkartacağı sürücüsüz otomobilde çok fazla sensör bulunmakta. Dahili bir radar, sonar, lazer tarayıcı ve 360 derecelik görüş sağlayan optik kameralar. Tüm bu sensörlerden gelen veriyi, mikrosaniyeler içerisinde hesaplayıp en mükemmel sonuca göre yön ve hız komutu veren Volvo'nun sistemi, istenildiği taktirde kontrolü sürücüye de verebiliyor. Otoban çıkışları, zor hava şartlarında ise gerekli olduğu durumda kontrol yine sürücüye verilmekte. Örneğin çok zor karlı ortamda kendi kendine gitmeyi riskli bulan araç, sürüden kontrolü ele almasını isteyecek. Sürücünün istememesi durumunda ise araç kendini yol kenarına çekerek güvenliği sağlayacak.
Volvo'nun Drive Me projesi kapsamındaki 100 araç, kablosuz olarak birbirileriyle haberleşmekle beraber, verileri Gothenberg trafik kontrol birimiyle de paylaşacak. Bir zamanların hayali olarak görülen sürücüsüz arabalar, yakın gelecekte insanlığın hizmetinde olacak.

YORUMLAR