Voyager 1 Uydusu 40 Yıldır Yolculuğuna Devam Ediyor

Voyager 1 Uydusu 40 Yıldır Yolculuğuna Devam Ediyor

3 Eylül 1977’de fırlatılan uzay aracı Voyager 1, hala uzay boşluğundaki yolculuğuna devam ediyor. Voyager 1'in Dünya'dan yaklaşık 21 milyar kilometre uzakta olduğu tahmin ediliyor.

Voyager 1 uzay aracı, NASA tarafından tam olarak 5 Eylül 1977'de fırlatılmıştı. 40 yıldır uzayda dolaşan 722 kiloluk bu insansız aracın ilk görevi, o zamanlar hakkında çok az şey bilinen Jüpiter ve Satürn hakkında bilgi toplamaktı. 1979 Ocak ayında hedefi Jüpiter’e ulaşan Voyager 1, gezegenden 19 bin kadar fotoğrafla beraber, pek çok bilimsel ölçüm verisini Dünya’ya iletmeyi başarmıştı.

“Yıldızlararası büyükelçilik” görevini de taşıyan Voyager 1, uzayda başka canlılarla karşılaşma olasılığı düşünülerek, dünyadan farklı dil ve kültürlerden mesajlar taşıyordu. Bu medyalar, altın disklere kayıt edilmiş bir şekilde Voyager 1'e yerleştirilmişlerdi. Bu disklere kaydedilen bilgiler, ünlü astronom ve kozmolog Carl Sagan’ın başkanlık ettiği bir komite tarafından derlenmişlerdi. Disklere kaydedilen veriler arasında 115 fotoğraf, muhtelif doğa sesleri (rüzgar sesi, gök gürültüsü, kuş ve balina sesleri vb.) ve farklı kültürlere ait çeşitli müzik eserleri de bulunuyordu. Bu disklerde kayıtlı olan 55 dilde selamlama mesajına ek olarak, dönemin ABD başkanının ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinden yazılı birer selamlama mesajı da mevcuttu.

Uzay boşluğunda dolaşan diğer uydular

Voyager 1, ilk fırlatılışından 35 yıl sonra elçilik görevini tamamlamak için dış uzay sınırına ulaşmış ve Güneş sisteminin dışına çıkmıştı. Bugün itibarıyla Voyager 1, tam 40 yıldır sistem dışında dolaşan sayılı uzay araçlarından biri. Voyager 1'in ardından sırasıyla Voyager 2, Pioneer 10 ve Pioneer 11 uzay araçları da sistem dışına çıktılar. Bu araçlarla iletişim tamamen kesildiği için şu anda nerede ve ne koşullar altında olduklarını da bilebilmek mümkün olamıyor.

NASA Yazılımlarını Ücretsiz İndirin!

NASA Artık Uzaya Odaklanacak

NASA Uzaylılarla İletişim Kurmak Üzere!

YORUMLAR