VPN Servisleri Engellendi, Toplam Zarar 35 Milyon Dolar!

VPN Servisleri Engellendi, Toplam Zarar 35 Milyon Dolar!

Ülkemizde yaşanan olaylardan sonra sosyal medya platformlarının kullanımı kısıtlandı. Kullanıcıların kısıtlamadan dolayı VPN yazılımlarına yönelmesini istemeyen BTK, VPN servislerinin birçoğunu engelledi. Bu servisleri genel olarak kullanan firmalar, bankalar ve noterler zor durumda kaldı.

Söylenenlere göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) talimat göndererek, VPN servislerinin engellenmesini istemiş. Bunun nedeni de  sosyal medya platformlarına girişi bir süre daha fazla engelleyebilmek. Ama yapılan engelleme sadece bireysel kullanıcılara engel koymakla kalmıyor, ayrıca firmalara, bankalara ve noterlere de zarar veriyor. Çünkü firmalar, noterler ve bankalar VPN servislerini genel olarak kullanıyorlar. VPN servisleri özel bir tünel oluşturduğu için güvenliği sağlıyor.

Daha önceki kısıtlamalar haricinde, bu sefer internet yavaşlığı gibi sınırlamalar da getirildi. Ayrıca bu kısıtlamada Whatsapp ve Skype'ın kullanımı kısıtlandı. Whatsapp, daha önce İran'da ve Brezilya'da engellenmişti. Biz de bu ülkeler arasına giriş yapmış olduk. 

İnternet kesintileri ülke ekonomilerine elbette büyük zararlar veriyor. Hindistan'da yaşanan 70 günlük internet kesintisi 968 milyon dolar, Irak'ta yaşanan 2 günün üzerindeki internet kesintisi 209 milyon dolar ve Suriye'de yaşanan 248 günlük internet kesintisi 48 milyon dolar ekonomik zarar yaratmıştı. Bizim ülkemizde de internet kısıtlaması ekonomik zararı 35 milyon dolara çıkardı.

Engelliweb'in yaptığı araştırmalara göre ülkemizde 113 binin üzerinde engelli alan adı bulunuyor. Bu rakam 2006'da sadece 4 iken, 2012'de 15 bini geçmiş. Son olarak 2015'de 107 binin üzerinde alan adı engellenmiş.

YORUMLAR