Vulkan, Unreal Engine 4 ile Oyun Devrimine Başlıyor

Vulkan, Unreal Engine 4 ile Oyun Devrimine Başlıyor

Hatırlanacağı üzere bir süre önce Vulkan adlı yeni 3 boyutlu oyun geliştirme arayüzünün oyun dünyasının gidişatını değiştirebileceğinden ve bizim çok daha yüksek kaliteli oyunlar oynayabilmemize imkan tanıyacağından bahsetmiştik:

Vulkan, DirectX 12'nin Katili ve Oyunların Yeni Geleceği OIabilecek mi?Bu iddiamızı destekleyen ve Vulkan'ın marifetlerini sergileyen bir teknoloji demosu yayınlandı. Bu teknoloji demosunda Vulkan'ın Unreal Engine 4 üzerinde nasıl bir performans sergileyeceğini yakından görebiliyoruz:

Vulkan'ın sahip olduğu yetenekler ile oyunlardaki hesaplama işlemleri işlemci çekirdekleri arasında dağıtılıyor ve daha karmaşık hesaplamalar daha rahat bir şekilde yapılabiliyor. Şu an yaygın olarak kullanılan 3 boyutlu oyun geliştirme arayüzlerinde ise yük genel olarak 1 veya 2 çekirdeğin üzerine biniyor; bu da oyunların karmaşık hesaplamalarda sisteminizden tam verim alamamasına neden oluyor. Yani Vulkan ile daha karmaşık hesaplamalar içeren sahneleri cihazınız kasılmadan oynayabileceksiniz.

Unreal Engine 4, Vulkan desteğini açıklayan en önemli oyun motorlarından biri. Hatırlanacağı üzere Valve da Source 2 oyun motorunda Vulkan'dan faydalanacağını açıklamıştı. Bunun yanında The Talos Principle, Vulkan desteğine sahip ilk oyun olarak piyasaya sürülecek. Vulkan'ı Intel, AMD, Nvidia gibi devler Microsoft'un Windows ve DirectX 12 tekelinden kurtulabilmek için desteklemekte.

Yukarıdaki teknoloji demosuna göz attığınızda bu videonun bir PlayStation 4 veya Xbox One üzerinde çekildiğini düşünmeniz normal. Fakat MWC 2016 esnasında Samsung Galaxgy S7 ve S7 Edge için özel olarak yayınlanan bu video mobil cihazlarımızda Vulkan'ın yaratabileceği harikaları bize sergiliyor. Vulkan desteği, Samsung'ın yeni Galaxy ailesinin tanıtımında üzerinde özenle durduğu bir noktaydı.

Samsung Galaxy S7 ve iPhone 6S Karşılaştırması

Samsung Galaxy S7 Edge ve iPhone 6S Plus Karşılaştırması

YORUMLAR