VW'nin Eski CEO'suna Emisyon Skandalı Davası

Volkswagen Eski Ceo Dava

Volkswagen’in eski CEO’su Martin Winterkorn, Eylül 2015’te emisyon skandalı suçlamalarını kabul edip halka açıkladıktan sonra istifa etmişti. Şimdi ise skandaldan dolayı Martin Winterkorn ve markanın beş diğer yöneticisi hakkında ABD’de dava açıldı.

ABD’nin Michigan eyaletinde açılan dava ile ilgili iddianame Detroit’teki yetkili mahkemeye sunuldu. Söz konusu davada, Volkswagen'in eski CEO'su Martin Winterkorn ve şirketin beş üst düzey yöneticisi, ABD'nin emisyon düzenlemelerine tabi olmamak için "bilinçli ve kasıtlı bir şekilde sahtekarlık yapmak" ile suçlanıyor. 

ABD Adalet Bakanlığı da yaptığı incelemelerde, Martin Winterkorn’un 2014'ün Mayıs ayında, manipülasyonlar hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen sahtekarlığı sürdürdüğünü tespit etmişti.

Alman otomotiv devi Volkswagen, emisyon skandalının ortaya çıkışından sonra 2015 yılında, Amerikan makamlarının yoğun baskısı nedeniyle suçlamaları kabul etmişti. Ünlü marka, o dönem dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu araca emisyon değerlerini manipüle eden yazılımın monte edildiğini itiraf etmişti.

Emisyon skandalından sonra maddi ve manevi çok büyük zarara uğrayan Volkswagen, devam eden davalar neticesinde ABD’de 22 milyar dolar tutarında tazminat ödeyebilir.

Volkswagen, skandalın ortaya çıkışının hemen ardından ABD’deki 600 bin aracını geri çağırmıştı.