Walton Ailesi, 175 Milyar Dolar Servetle Jeff Bezos'u Geçti

Amerikan perakende devi Walmart'ın sahibi Walton ailesi, 175 milyar dolarlık servete ulaşarak birçok ünlü ismi geride bıraktı. 

Dünyanın en büyük perakende şirketlerinden olan ve toplamda 1 milyon kişiyi çalıştıran Walmart, aklınıza gelebilecek her ürünü uygun fiyatlarla bulabileceğiniz bir market zinciri.

Yıllık ciro bazında diğer firmalara önemli bir fark atan ve bu alanda lider konumda olan şirket, bu yılın başlarında vergi indirimini öngören tasarının ABD Kongresi'nden geçmesi üzerine personel maaşlarını artırmış, ancak 63 mağazasını da kapatmıştı.

walmart

Görünen o ki, bu durum perakende devinin sahibi olan Walton ailesini etkilememiş. İngiltere merkezli Sunday Times gazetesinin yayınladığı dünyanın en zengin 100 insanı listesinde Walton ailesinin toplam serveti 175 milyar dolar açıklandı. Amerikalı aile bu devasa servetiyle e-ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un 112 milyar dolarlık servetinin önüne geçti. 

Walton ailesini, ABD siyasetinin ağır toplarından Charles ve David Koch kardeşler 120 milyar dolar civarındaki servetleriyle izliyor. Listenin üçüncü sırasında 90 milyar dolarlık servetiyle Microsoft'un kurucusu Bill Gates bulunurken, dördüncü sırada ise 84 milyar dolarla Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO'su Warren Buffet yer alıyor.

Öte yandan dünyanın en zengin kadını da Walton ailesinden. Walmart'ın kurucusu Sam Walton'un 68 yaşındaki kızı Alice Walton, 40 milyar dolarlık serveti ve 500 milyon dolar değerindeki sanat koleksiyonuyla biliniyor.