WannaCry Fidye Yazılımı Android Cihazlara da Sıçradı

WannaCry Fidye Yazılımı Android Cihazlara da Sıçradı

Çinli siber korsanlar, PC'lerde fırtına gibi eserek yüzbinlerce sistemi etkileyen WannaCry virüsünün bir kopyasını, akıllı telefonlara adapte etmeyi başardılar.

Çin yapımı Android oyun uygulamalarından yayılmaya başladığı düşünülen Çin yapımı mobil WannaCry sürümü, PC'deki ikizinden çok da farklı çalışmıyor. Yine Android cihazlardaki önemli klasörlere saldırarak bunları kilitliyor ve kilitlediği dosyaları serbest bırakmak için fidye talep ediyor.

Çin oyunlarının bulunduğu uygulama siteleri ve forumlarda bulaştığı tespit edilen bu kötücül kopya, Avast güvenlik yazılımları laboratuvarlarında saptandı. 15 Mayıs'ta PC ve özellikle Windows işletim sistemlerinde yaygınlaşan WannaCry'ın Android için kopyalanarak oluşturulmuş mobil sürümü kesimlikle WannaCry saldırılarının arkasında bulunan orijinal saldırganlara ait değil. Tamamen Çin işi bir kopya yazılım olarak sadece orijinal yazılımı taklit ediyor.

Elbette şimdilik sadece Asya'da yayılıyor diye arkamıza yaslanmak son derece hatalı bir davranış olur. Mobil telefonlarımızla bilmediğimiz kaynaklardan her hangi bir dosya indirmek ve bunları çalıştırmaktan uzak durmamız gerekiyor. Kısaca standart olarak mobil telefonlarımıza uyguladığımız tüm güvenlik önlemlerini uygulamakta büyük fayda var.

WannaCry Salgınını Türkiye Raporu!

ESET, WannaCry Kontrol Aracı Yayınladı

YORUMLAR