WannaCry Fidye Yazılımı Japonya'da Honda Fabrikasını Kapattı

WannaCry Fidye Yazılımı Japonya'da Honda Fabrikasını Kapattı

 Tam da "Artık, WannaCry haberi duymayız" derken tehdidinin sınırlarını ABD ve Avrupa'nın ardından, deniz aşırı bir ülke olan Japonya'da da etkisini sürdürdüğü haberi gündeme düştü. WannaCry fidye yazılımı Japon Honda otomotiv firmasının kapanmasına sebep oldu.

WannaCry virüsü İngiliz sağlık sistemi de dahil olmak üzere, dünyadaki bilgisayarları kilitleyerek manşetlerden inmek bilmiyordu. Bu yoğun gündemin ardından bir ay sonra, Honda otomotiv fabrikasını Japonya'da kapanmaya zorlamasıyla yeniden manşetlere geri dönmüş bulunuyor.

Reuters haber ajansında çıkan habere göre, geçtiğimiz Pazartesi günü Honda, Sayama tesislerindeki üretimi durdurmak zorunda kaldı. Söz konusu tesis, Accord sedan araçlarla beraber Odyssey ve Stepwgn minivanları üretiyor ve günde yaklaşık 1.000 araç çıkarıyordu.

Otomobil üreticisinden doğrudan bir açıklama yapılmasa da fabrikadan bir sözcünün Reuters'e verdiği demeçte, WannaCry'ın Japonya, Kuzey Amerika, Avrupa ve Çin de dahil olmak üzere birden fazla bölgede Honda'nın ağlarına girdiği öğrenildi. Renault-Nissan İttifakı'da Mayıs ayında, hem Avrupa'da hem de Asya'da aynı sebepten dolayı tesislerini kapatmak zorunda kalmıştı

Söz konusu kapanma Honda'nın Japonya'daki sadece bir tesisini etkiledi. Açıklamalara göre, Honda'nın bu ülkede başka tesisleri kapatması gerekmeyecek. Biz haberi yayına hazırlarken, Honda Sayama tesisinin tekrar üretime başladığı haberini de aldık.

WannaCry Salgınını Türkiye Raporu!

ESET, WannaCry Kontrol Aracı Yayınladı

WannaCry Fidye Yazılımı Android Cihazlara da Sıçradı

YORUMLAR