WannaCry Saldırılarında Daha Çok Windows 7 Kullanıcıları Etkilendi

WannaCry Saldırılarında Daha Çok Windows 7 Kullanıcıları Etkilendi

Bilindik bir siber güvenlik şirketi olan Kaspersky Lab, WannaCry kurbanlarının çoğunlukla Windows 7 işletim sistemi kullandıklarını gösteren yeni bir rapor yayınladı.

Kaspersky Lab araştırmacıları, analiz ettikleri veriler sonucunda şirketin koruma alt sistemlerinin, en çok Rusya’da olmak üzere 74 ülkede en az 45.000 fidye yazılımı bulaştırma teşebbüsü saptadığını doğruladılar. Bu verilere ek olarak rapor, WannaCry fidye saldırısından etkilenen sistemlerin çoğunda Windows 7 işletim sistemi kullanıldığını da gösteriyor. Microsoft Windows 7'yi hala destekliyor ve işletim sistemi için düzenli olarak güvenlik güncelleştirmeleri gönderiyor.

Ayrıca raporda, etkilenen bilgisayarların yüzde 98'inin Windows 7'yi çalıştırdığı işaret edilirken, Windows XP ve 2008 R2 Server'da enfeksiyon oranları sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 1,5 olarak belirlenmiş.

Öte yandan Microsoft, birkaç yıl önce Windows XP'yi desteklemeyi durdurmuştu. Kaspersky'nin raporunda, bu saldırıdan çok az bir sayıda Windows XP bilgisayarının etkilendiği de gösteriliyor. Yine de Microsoft bu salgınla ilgili XP için bir yama yayınlamayı ihmal etmemişti.Bunun sebebi olarak Windows 7'nin hala popüler bir işletim sistemi olması ve Win XP işletim sisteminin çevrimiçi olarak pek kullanılmıyor olmasının da etkisi olduğu düşünülüyor.


WannaCry Salgınını Türkiye Raporu!

WannaCry'ın Kaynağı Ortaya Çıktı, Nükleer Tehditlere Başladı

WannaCry Virüsünden Kurtulmak İçin Bir Şifre Çözme Aracı Geliştirildi

YORUMLAR