WannaCry Saldırısını Engelleyen Hacker ABD'de Gözaltına Alındı

WannaCry Saldırısını Engelleyen Hacker ABD'de Gözaltına Alındı

Bütün dünyayı kasıp kavuran WannaCry saldırısını, küçük bir yazılım numarasıyla engellemeyi başaran ve gündemi bir süre işgal eden Marcus Hutchins, ABD'de bir başka hack saldırısına katılmaktan tutuklandı.

Birkaç ay önce ansızın başlayan WannaCry saldırısı Windows'un açıklarını kullanarak bilgisayara sızıyor ve önemli dosyaları tespit ederek, dosyaları kırılamayacak şekilde şifreliyordu. Binlerce kişisel bilgisayarın yanı sıra büyük şirketlerden devlet kurumlarına kadar hiç beklenmedik yerlere kadar sızan WannaCry, Birleşik Krallık vatandaşı Marcus Hutchins'ın virüsün kontrol edildiği sunucunun şifresine bir şekilde erişmesiyle durdurulmuştu.

Hafta başında ABD'de düzenlenen DefCon isimli bir konferansa katılmak üzere bu ülkeye giden Hutchins, dün sabah saatlerinde FBI tarafından gözaltına alındı. Nevada'da bulunan Henderson Cezaevi'ne nakledilen Marcus Hutchins, daha sonra FBI tarafından bir başka yere götürülmek üzere buradan alınmıştı. Nakil işleminin gerçekleştiği sırada 18 saat boyunca Marcus Hutchins'dan haber alınamazken, tutuklanma sebebi de öğrenilememişti. 18 saatin ardından FBI'ın Los Angeles merkezine götürüldüğü ortaya çıkan hackerın, bankaları hedef alan Kronos virüsü ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı da açıklandı. Hutchins'ın Kronos ile ilişkili olup olmadığı henüz belirtilmezken, hackerın akıbetinin ne olacağı da henüz belirtilmedi.

WannaCry'ı Durduran 22 Yaşındaki Genç Rahatsız Edilmek İstemiyor

ESET, WannaCry Kontrol Aracı Yayınladı

Windows XP'ye WannaCrypt Yaması WannaCry Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Silinir?

YORUMLAR