WannaCry Virüsünden Kurtulmak İçin Bir Şifre Çözme Aracı Geliştirildi

WannaCry Virüsünden Kurtulmak İçin Bir Şifre Çözme Aracı Geliştirildi

Tüm dünyada WannaCry ile mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Quarklab'den Fransız araştırmacı Adrien Guinet, WannaCry fidye virüsünden verileri kurtarmak için yeni bir şifre çözme aracı olan Wannakey'i geliştirdi.

WannaCry fidye virüsünden etkilenen kuruluşlar, hackerlarla bir anlaşma yapma ya da çalınan verileri güvence altına alma yollarını araştırıyorlar. Tam 1 haftadır dünyayı kasıp kavuran bu virüs ise yayılmaya devam ediyor. Fahiş fidye ücretleri isteyen hackerlar, ele geçirilen bilgisayarları bırakmak için 300 dolardan 600 dolara çıkan bir fiyat istiyorlar. Bu durumdan etkilenenleri bir nebze de olsa rahatlatacak hamle Adrien Guinet'ten geldi.

WannaCry kurbanlarının, etkilenen cihazlarında fidye saldırısını çözmelerine veya düzeltmelerine olanak tanıyan Wannakey, üçüncü parti bir araç olmasıyla dikkat çekiyor. Bu şifre çözme aracı, verileri normal haline döndürmek için bir kod kullanıyor ve etkilenen sistemin belleğinden kaldırıyor. GitHub'da aracın kaynak kodunu yayınlanan Adrien Guinet bazı açıklamalar yaptı.

Wannakey geliştiricisi Guinet, "Bu yazılım yalnızca Windows XP'de test edildi ve çalıştırıldı. Çalışması için bilgisayarınıza virüs bulaştırdıktan sonra yeniden başlatmayın. İşe yaraması konusunda biraz şansınızın olması gerektiğini de lütfen unutmayın" dedi.

Bu şifre çözme aracının yalnızca belirli senaryolarda çalışması beklense de, ücretsiz olarak indirilebiliyor olması büyük bir şans. Üstelik Windows XP ayrıntısını da unutmamak gerekiyor. 

WannaCry Salgınının Türkiye Raporu!

Babasından Para Alabilmek İçin WannaCry'ı Taklit Eden Çocuk!

YORUMLAR