WannaCry'ı Durduran 22 Yaşındaki Genç Rahatsız Edilmek İstemiyor

WannaCry'ı Durduran 22 Yaşındaki Genç Rahatsız Edilmek İstemiyor

MalwareTech olarak da bilinen Britanyalı güvenlik uzmanı Marcus Hutchins, geçtiğimiz günlerde bütün dünyayı tehdit eden WannaCry isimli zararlı yazılımı, yanlışlıkla da olsa durdurmuş ve bu tehlikenin daha büyük boyutlara ulaşmasını engellenmişti. Ardından büyük bir ilgiyle karşılaşan MalwareTech, artık yalnız kalmak istediğini dile getirdi.

Birkaç gün önce bütün dünyada aynı anda bir saldırı başlamış ve eski Windows sürümlerine Wannacryptor 2.0 isimli zararlı yazılım sızdırılmıştı. Ele geçirdiği sistemdeki önemli dosyaları kilitleyen ve tekrar açmak için Windows kullanıcısından büyük paralar isteyen bu virüs, yüzbinlerce kullanıcının baş belası olmuştu. İlk günün ardından daha fazla yayılacağı tahmin edilen bu virüsü engelleyebilene ise 10,000 dolar verileceği açıklanmıştı.

Açıklamanın ardından çalışmalara başlayan MalwareTech, yanlışlıkla virüsün "kapatma anahtarını" keşfetmiş ve virüsü durdurmayı başarmıştı. Bunu kayıt altına alınmamış bir alan adını satın alıp, sonrasında da bunu virüsle bağlantılayarak başaran MalwareTech, HackerOne isimli organizasyondan 10,000 dolar da kazanmıştı. 

Kazandığı ödülü ikiye böleceğini de söyleyen 22 yaşındaki Marcus Hutchins, bunun yarısını hayır kurumlarına bağışlayacağını, diğer yarısıyla da yazılımla ilgili kitaplar alarak, okullara dağıtacağını açıkladı. Yaptığı önemli işin ardından birçok yayın kuruluşunun kendisiyle röportaj yapmak istediğini de belirten yazılımcı, böylesine bir ilgiden bunaldığını ve işine odaklanamadığını da belirtti. Bu sebeple herhangi bir fotoğraf vermeyeceğini söyleyen MalwareTech, işine devam edeceğini ve kişilerin kendisini Twitter üzerinden takip edebileceklerini de belirtti. 

Windows XP'ye WannaCrypt Yaması WannaCry Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Silinir?

YORUMLAR