WannaCry'ın Arkasında ABD Güvelik Kurumu (NSA) Şüphesi

WannaCry'ın Arkasında ABD Güvelik Kurumu (NSA) Şüphesi

WannaCry’ı kimin ürettiği henüz kesin olarak bilinmiyor, ancak Amerikan New York Times gazetesi, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu’nu (NSA) işaret ediyor.

The New York Times, istihbarat kaynaklarına dayandırdığı habere göra, WannaCry yazılımının Windows işletim sistemindeki bir güvenlik açığını kullanarak bilgisayarlara sızma amacıyla üretildiğini öne sürülüyor.

Ancak WannaCry virüsü, Amerikan istihbaratı tarafından üretilmiş olsa da Rusya’yla da ilişkilendirilen ‘Shadow Hackers’ adlı grubu, bu yazılımı geçen ay internet üzerinden yayımlamıştı zaten, bu durumun ortaya çıkması, şüpheleri bu ülkeye de yöneltiyor. İngiliz Telegraph gazetesi, durumla ilgili olarak , ABD’nin Suriye saldırısının ertesi günü Shadow Brokers hacker grubunun, ABD Başkanı Donald Trump’a ‘uyarı’ yayınlayarak saldırıyı kınadığını da hatırlatıyor. Bu olaydan tam bir hafta kadar sonra, 14 Nisan’da, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından bulunan bir sistem açığından yararlanan zararlı yazılımın yayıldığı da ifade ediliyor.

Dünyada 99 Ülkeyi Etkileyen Virüs Türkiye'ye Sıçradı!

WannaCry Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Silinir

Küresel Korsan Avı Başladı! Yeni Saldırılar da Bekleniyor.

YORUMLAR