Watch Dogs 2, AMD Ekran Kartları ve DirectX 12 ile Coşacak!

Watch Dogs 2, AMD Ekran Kartları ve DirectX 12 ile Coşacak!

Ubisoft'un bu senenin başında duyurmuş olduğu Watch Dogs 2 için AMD grafik çiplerini kullanan oyuncuları sevindirecek bir haber geldi. Bilindiği üzere Ubisoft ilk Watch Dogs oyunuyla GTA serisine rakip bir seri yaratmaya çalışmış ve geliştirdiği oyunda ilginç konseptlere yer vermişti. Oyunun baş kahramanı Aiden Pearce hedeflerini gerçekleştirmek için hack yeteneklerini kullanıyordu. Oyunun sırf bu özelliği bile oyuncuların dikkatini çekmeyi başarmıştı. Fakat Ubisoft'un Watch Dogs'u GTA 5 ile yakın zamanda piyasaya sürmesi ve GTA 5'e rakip olarak pazarlaması bu oyunun potansiyelini düşürmüştü.

Neyse ki Ubisoft Watch Dogs 2'yi geliştiriyor ve bu sefer oyunu yeni GTA oyunundan önce piyasayı sürmeyi hedefliyor. Watch Dogs 2 çıkış tarihi önümüzdeki senenin Nisan ayından önce olması hedefleniyor. Fakat AMD tarafından düzenlenen bir etkinlikte Watch Dogs 2 hakkında daha da detaylı bilgiler ortaya çıktı.

Watch Dogs 2 AMD için özel olarak optimize edilecek

Geçmişte Ubisoft, Assassin's Creed serilerinde Nvidia ile ortaklık kurmuş ve oyunlarını Nvidia grafik çipini kullanan ekran kartlarına özel olarak optimize ederek Nvidia'ya özel grafik ayarlarıyla donatmıştı. Bu durum AMD kullanıcıları için biraz hayal kırıklığı yaratmıştı. Şimdi Ubisoft AMD kullanıcılarının da gönlünü almaya çalışıyor. Firma Watch Dogs 2'nin geliştirilme aşamasında AMD ile birlikte çalışacağını ve oyunlarını AMD ekran kartlarına özel olarak optimize edeceğini duyurdu. Fakat Ubisoft resmi olarak Watch Dogs 2'nin DirectX 12'yi destekleyip desteklemeyeceği hakkında bir açıklama yapmadı. Ubisoft'un DirectX 12 ile ilgili bir açıklama yapmamasına rağmen Watch Dogs 2'de DirectX 12'nin destekleneceğini AMD yetkililerinden öğrendik. AMD'den Roy Taylor yaptığı açıklamada Watch Dogs 2'nin DirectX 12 desteğine sahip olacağını onayladı ve oyunun AMD grafik çiplerine özel olarak optimize edildiğini belirtti.

Watch Dogs 2 DirectX 12 ile neler kazanacak?

DirectX 12'nin oyunlarda sunacağı en büyük avantajlardan biri de daha geniş ve daha karmaşık hesaplamalar içeren açık dünyalar yaratılmasını sağlaması. Yeni oyun geliştirme arayüzü bu işi işlemci ve grafik çipi kullanımını çok daha verimli hale getirerek ve çok çekirdekli işlemcilerin gücünü tam kapasiteyle kullanarak gerçekleştirebiliyor. Şu an yaygın olarak kullanılan DİrectX 11 arayüzü ile oyunlar sadece tek bir işlemci çekirdeğinin gücünü kullanabiliyorlar. Ayrıca grafik çiplerinin çalışması esnasında işlem talepleri karmaşık bir düzende iletiliyor, bu da darboğazlar oluşmasına sebep oluyor. DirectX 12 ile grafik çipine gönderilen komutlar da bir düzene sokuluyor ve çipin yüksek işlem yükü altından zorlanmadan kalkması sağlanıyor.

DirectX'in oyunlara neler kazandırabileceğini bu yazımızda detaylı olarka incelemiştik:

DirectX 12 Oyunlarda Ne Gibi Farklar Yaratacak?

Ekran kartınızın DirectX 12 uyumlu olup olmadığını da bu yazımızdan öğrenebilirsiniz:

DirectX 12 Uyumlu Ekran Kartları - AMD ve Nvidia

YORUMLAR