Wave Glider, Yani Tweet Atan Robot Denizcilerin Hayatını Kurtaracak

Wave Glider, Yani Tweet Atan Robot Denizcilerin Hayatını Kurtaracak

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe tüylerimiz diken diken oluyor. Ürküyoruz. Her ne kadar şu an insanlara faydalı olarak görünseler de, acaba ilerlediğimiz çağlarda filmlerdeki gibi bizi ele geçirirler mi? Korkmayın. En azından bu robotun öyle bir zararı yok. 

Umuyoruz ki yok.

Wave Glider adlı robot, tamamen denizciler için üretilmiş. Hawaii'deki denizciler için üretlien bu robot, yaklaşan ve gelmek üzere olan fırtınaları Tweet atıyor ve denizcilerin hayatını kurtarıyor. Wave motion ve güneş enerjisini kullanan robot, yaklaşmakta olan büyük fırtınaları önceden algılıyor ve bunları Tweet atarak denizcileri uyarıyor. Bu sayede denizciler işlerini çabuk bitirip kaçmak için yeterli zamana sahip oluyor.

"Weather report" "picture please" ve "where are you" gibi belli cümleleri komut olarak Wave Glider'ın hesabına Tweet attığınız zaman, bu robot sizler için hemen reply yapıyor ve sorunuzu cevaplıyor. Bunun ilk deneyi ise çarşamba günü gerçekleşti. Iselle ve Julio adlı 2 tropikal fırtınanın gelişini haber veren Wave Glider, günler önceden bu tahminleri yapabiliyor.

Tabii ki de şu an sadece Hawaii için çalışmakta olan bu robot, yüksek ilgi gördüğü zaman Avrupa'ya kadar sıçrayacaktır. Bu tür ilginç haberleri takip etmeye devam edeceğiz. Bizimle kalın.

Türk Tasarımcı Beton Yiyen Robot Geliştirdi

YORUMLAR