Waymo Araçları, 10 Milyon Kilometreyi Devirdi

Waymo Araçları, 10 Milyon Kilometreyi Devirdi

Alphabet’in otonom araç girişimi Waymo, trafiğe açık yollarda sürdürdüğü testlerde 10 milyon kilometreyi devirdi.

Otonom araç teknolojisinin lider firmalarından Waymo, çok önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

Alphabet’in şemsiyesi altında faaliyet gösteren şirket, 2012 yılında başladığı test sürüşlerinde 10 milyon kilometre yol katetti. Waymo CEO'su John Krafcik, şirketin bugüne kadar birçok şey başardığını söyleyerek, “Önümüzdeki yıllarda da sahip olduğumuz teknolojiyi insanların kullanacağı ve seveceği bir hizmete dönüştürmeye odaklanacağız”  ifadelerini kullandı.

Mühendislerin, araçların yağmur ve kar gibi karmaşık hava koşullarında dahi verimli bir şekilde çalışmalarını sağlayacak yeni sistemler üzerinde çalıştıklarını belirten Krafcik, şirketin ihtiyatlılıkla atılganlık arasında bir denge kurmaya çalıştığını söyledi.

Krafcik ayrıca, Waymo’nun güvenlik ve verimlilik arasındaki ilişkiyi göz önünde bulundurduğunu söylüyor: “Otomobillerimiz en güvenli rotayı bulmak için tasarlandı, Bu durum şüphesiz yolculuğunuzun birkaç dakika uzaması anlamına geliyor. Zamana çok değer veriyoruz ve nasıl daha verimli olabiliriz diye arabalarımızı test eden insanlardan geri bildirimler alıyoruz” 

Son dönemde önemli bir mesafe kat eden Waymo, otonom taksilerini Avrupa’ya getirmeye hazırlanıyor. Ayrıca perakende devi Walmart ve araç paylaşım hizmeti Uber ile önemli anlaşmalar imzalayan şirket, Çin’deki faaliyetlerini de genişletmeyi planlıyor.