Web Adresi Kısaltma Servisi bit.ly'ye Erişim Engeli

Web Adresi Kısaltma Servisi bit.ly'ye Erişim Engeli

Bitly.ycom link kısaltma servisine erişim engellendi, durum sosyal medyada şaşkınlık yaratmış durumda. bit.ly’nin engellenmesi hakkında gelen mantıklı bir açıklama yok. Ancak tahminler şöyle.

Bitly.com kendi sunucularında her hangi bir içerik ya da yayın barındırmıyor. Küçük bir algoritmayla kendisine gelen linklerin sonuna bit.ly ekleyerek bir kod ile kısaltıyor. Yapılan tahminlere göre TİB’e bir ihbar yapıldı. İhbar yapılan link büyük olasılıkla bit.ly olarak kısaltılmıştı. TİB linki bir bütün olarak algıladı ve direk olarak Bitly.com'da bulunan bir içerik olduğunu düşünerek web sitesine erişim hakkını kısıtladı.

Engelleme bir süre devam etti. Engelleme sırasında doğal olarak hiçbir bit.ly linki çalışmadı. Şu saatlerde Bitly.com'a yapılan engelleme kaldırılmış görünüyor. Büyük olasılıkla yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı, yapılan yanlışın farkına varılmış olunmalı.

Bitly.com’un başına bu yasağın gelmesinin, hangi içerik kısaltılmasından ya da sebepten dolayı olduğu henüz bilinmiyor. Ancak büyük olasılıkla siyasi bir söylemin ya da iddianın yer aldığı bir link olma olasılığı da yok değil. Gelişmeleri duyurmaya devam edeceğiz.

Twitter'a Yasak Hesap Bazında Devam Ediyor

Rekabet Kurumu 5 Firma Hakkında Soruşturma Açtı

YORUMLAR