Web Tarayıcılarda Mozilla ve Samsung İşbirliği

Web Tarayıcılarda Mozilla ve Samsung İşbirliği

Mozilla'nın CTO'su Brendan Eich gerçekleştirdiği açıklamada Samsung ile ortak bir şekilde yeni nesil web tarayıcı motoru Servo'yu geliştirdiklerini belirtti. Modern donanımlar için yeni baştan yaratılmış bir web tarayıcısı ortaya çıkarmak için yapılan bu ortaklık hem güvenlik açıklarına yol vermemek hem de geleceğin güçlü donanımlarını tam gücünde kullanmak için oluşturulmuş durumda.

Yeni web tarayıcı motorunun Mozilla tarafından geliştirilen Rust adlı programlama dilinde yazılması ve Samsung'un da desteği ile Android cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışması bekleniyor. Android akıllı telefonlar konusundaki tutkusunu bildiğimiz Samsung'un Mozilla ile bu ortak çalışması elbette her iki şirketin de yararına olacak.

Rust programlama dilinin hem donanım özelliklerini tam anlamıyla kullanmaya olanak sağladığı, hem de hata ve güvenlik açıklarına karşı güvenli bir yapı sunduğu Eich tarafından özellikle vurgulandı. Açıklamasında Samsung ile işbirliğine de değinen Eich'in sözleri şu şekilde oldu:

"Samsung'daki arkadaşlarımızla birlikte mobil platformlardaki fırsatları görmeye çalışıyoruz. Bütün bu emekler ve projeler henüz erken dönemlerinde ve yapacak çok şey var. Bu nedenle şimdiden çalışmaya başlarsak iyi olur."

Apple'a nazaran teknoloji dünyası ile daha iç içe olan ve işbirliklerine sıcak bakan Samsung'un ve Chrome'a karşı son yıllarda güç kaybeden Mozilla'nın önümüzdeki dönemde ortaya çıkaracakları yeni web tarayıcının iki şirkete de nasıl bir güç katacağını hep birlikte göreceğiz.

Facebook'un gizli projesi sonunda açıklığa kavuştu

YORUMLAR