Wechat Rusya'da Yasaklandı

Wechat Rusya'da Yasaklandı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin anlık mesajlaşma uygulaması Wechat’in yasaklandığı açıklandı. 1 milyara yakın kullanıcısı olan uygulamanın, Rusya’nın internet idaresine yönelik hukuki düzenlemeleriyle uyumlu olmadığı gerekçesiyle yasaklandığı belirtildi.

Çin’in anlık mesajlaşma uygulaması Wechat, yasaklanma kararını, “Rusya’da yasaklandığımız için üzgünüz” ifadesiyle duyurdu. Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organı olan Global Times tarafından Rus basınına dayandırılan habere göre, 927 milyon kullanıcısı bulunan Wechat, Rusya’nın internet idaresine yönelik hukuki düzenlemelere uymadığı için ülkede engellendi.

Wechat’in Rus kullanıcıları ise yasağın günlük hayatlarını etkilediğini belirterek yasaktan duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Çünkü Wechat’in mobil ödeme özelliği sayesinde kullanıcılar uygulamayı bir mobil ödeme cüzdanı olarak kullanıyordu.

Viber, Youtube, Facebook ve Twitter gibi küresel popüler sosyal medya platformlarının yasak olduğu Çin Halk Cumhuriyeti’nde bu uygulamaların yerine Wechat, Youku ve Weibo gibi yerli uygulamalar kullanılıyor.

WeChat'in Chatbotcusu Facebok Messenger'a Geçti

Çin Hükümeti İnternet Haberleri Üzerindeki Kısıtlamaları Artırıyor

YORUMLAR