Western Digital'in Yeni 15 TB'lık Sabit Diski Piyasanın En Büyüğü

Western Digital 15TB Sabit Disk 1

Şimdiye kadar manyetik sabit diskler söz konusu olduğunda piyasada en fazla 14 TB’lık sabit diskler görmüştük. Fakat bu alanda artık yeni bir şampiyon var çünkü Western Digital firması yeni 15 TB Ultrastar DC HC620 HDD’sini duyurdu.

15 TB’lık yeni sabit disk, Western Digital’ın geçen yıl duyurduğu 14 TB’lık modelini ve Seagate’in kısa süre önce duyurduğu 14 TB serisini geride bırakıyor.

Seagate geçtiğimiz yıl 16 TB’lık bir sabit diski piyasaya sürmeyi planladığını duyurmuştu. Seagate’in bu diski, hem kendi 14 TB’lık serisini hem de yeni 15 TB’lık Ultrastar serisini geride bırakabilirdi ancak geçtiğimiz yılki duyurunun ardından 16 TB’lık sabit disk hakkında hiçbir gelişme yaşanmadı.

Western Digital 15TB Sabit Disk 2

Bu durum Western Digital’in 15 TB’lık yeni sabit diskini şu anda piyasanın en büyüğü yapıyor. Yeni sabit diskin fiyatının ne olacağı ve ne zaman satışa sunulacağı henüz açıklanmadı. Ancak normal kullanıcıların bu sabit diske ulaşması pek mümkün olmayabilir. Çünkü Western Digital bu tarz büyük sabit disklerini genelde server ve veri merkezleri için devasa depolama alanlarına ihtiyaç duyan kurumsal müşterilerine satma eğiliminde. Üstelik bu sabit disklerin fiyatları da genellikle bir hayli yüksek oluyor.

Western Digital’in 15 TB Ultrastar DC HC620 HDD’si şu anda manyetik sabit diskler arasında en büyüğü olsa da SSD’ler söz konusu olduğunda durum değişiyor. Çünkü şu anda piyasada 100 TB’a kadar SSD’ler bulunuyor. Ancak SSD fiyatlarının, manyetik disk fiyatlarından çok daha yüksek olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.