WhatsApp'a Yüz ve Parmak İzi Kilidi Geliyor

Dünyanın en popüler mesajlaşma ağı olan WhatsApp'ın iOS sürümüne güvenliği iki katına çıkaracak bir yenilik geliyor. Henüz test aşamasında olan özellik kapsamında WhatsApp'a girmek için yüz tanıma veya parmak izi kullanılabilecek.

İlk aşamada iOS kullanıcılarına sunulacak yeni özellik ile birlikte kullanıcı güvenliğinin artırılması planlanıyor. Bugüne kadar pek çok güvenlik açığı yüzünden başı derde giren WhatsApp'ın artık Touch ID veya Face ID yardımıyla güvenlik sağlayacağı söyleniyor. Aynı zamanda uygulamanın bu kimlikleri depolamayacağı belirtildi.

Özellikle WhatsApp Business (kurumsal sürüm) kullanan kişilere yönelik olarak geliştirilen özelliğin kademeli olarak dağıtılacağı dile getirildi. Hem yüz kilidi hem de parmak izi sensörüyle kilit koyabileceği ifade edilen kullanıcıların şifre sistemini de tercih edebileceği kaydedildi.

Yeni özelliği beğenen pek çok iOS kullanıcısı bulunuyor olmasına rağmen, her seferinde şifreyle uğraşmak istemeyen kişiler de yer alıyor. Bu anlamda daha akıllı bir sistem geliştirmesi beklenen WhatsApp'ın test aşamasında olduğunu ve aynı zamanda Android kullanıcılarına yönelik böyle bir özellik üzerinde çalışılmadığını da belirtmek gerekiyor.