Whatsapp Aldığı Yeni Kararla Kullanıcılarını Üzecek

Whatsapp Eski iPhonelardan Desteğini Çekiyor 1

Neredeyse her telefonda yer alan ve günümüzün en popüler mesajlaşma uygulamalarından birisi olan Whatsapp’tan bu sabah saatlerinde kötü bir haber geldi. Alınan yeni bir karar, Whatsapp’ın milyonlarca kullanıcısını olumsuz etkileyecek.

Whatsapp bu sabah aldığı flaş bir kararla, artık bazı iPhone modellerinde uygulamasının çalışmayacağını duyurdu. Şimdiye kadar neredeyse tüm iPhone’larda sorunsuz bir şekilde çalışan Whatsapp’ın aniden böyle bir karar alması adeta şok etkisi yarattı.

Kimler Artık Whatsapp’ı Kullanamayacak?

iPhone (ilk jenerasyon), iPhone 3G, iPhone 3G S, iPhone 4 ve iPhone 4S sahipleri maalesef artık Whatsapp’ı kullanamayacak. Whatsapp, bu telefonların iOS 8 üstü bir sürüme güncellenme şansının olmadığını ve dolayısıyla bu telefonlarda artık Whatsapp kullanılamayacağını belirtiyor.

Telefonlarında Whatsapp uygulaması yüklü olsa bile, cihazlarında iOS 8 ve altındaki sürümlere sahip olanlar uygulamaya giriş yapamayacaklar. Bu da demek oluyor ki, söz konusu kullanıcıların Whatsapp’ı kullanabilmeleri için telefonlarını değiştirerek daha yeni modellere geçiş yapması gerekecek.

Whatsapp Eski iPhonelardan Desteğini Çekiyor 2

Yeni iPhone’larda genellikle iOS 11 ve iOS 12 sürümleri kullanılıyor olsa da daha eski iPhone modellerine sahip olan kullanıcılar ve yeni sürümlerin telefonlarını yavaşlattığını düşünen bazı kullanıcılar eski iOS sürümlerini kullanmaya devam ediyor.

Whatsapp, daha önce de eski Android sürümlerinden desteğini çekerek benzer bir karar almıştı. Akıllı telefon fiyatlarının giderek yükseldiği ve yeni modellere geçişin daha da zorlaştığı şu dönemde Whatsapp, aldığı bu karar sonrasında kullanıcılarından büyük bir tepki görebilir.