WhatsApp, Facebook'u 140 Milyon Dolar Zarara Uğrattı

WhatsApp, Facebook'u 140 Milyon Dolar Zarara Uğrattı

Facebook, her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği ve günlük milyarlarca durumun paylaşıldığı bir sosyal medya sitesi. Facebook'un bir süre önce ortalama 20 milyon Dolar ödeyerek satın aldığı WhatsaApp, kendisini satın alan şirkete bu yıl yaptığı 140 milyon Dolar zararla karşılık verdi.

Dünya çapında başarılı şirketler artık saydamlıklarını göstermek ve piyasada güven kazanmak için her yıl belirli zamanlarda faaliyet raporlarını paylaşmaya başladılar. Genellikle maddi önem taşıyan bu raporlar şirketlerin zarar ve kar oranlarına göre kıyaslanmasını sağlıyor. Twitter ve Apple gibi bazı şirketlerin faaliyet raporlarını açıklamalarından sonra sıra Facebook'a geldi. Dünyanın en çok ziyaret edilen sosyal medya sitesi kendi bazında kazançlarını ve kullanıcı oranlarını arttırdı ve halinden memnun gözüküyor. Ama geçtiğimiz yıl satın aldığı WhatsApp için durum hiç iç açıcı değil. 

WhatsApp, mobil cihazlar üzerinden anlık olarak mesajlaşmaya yarayan bir uygulama. Milyonlarca kullanıcıya sahip olmasına rağmen hala beklediği parayı kazanmış değil. Facebook'un büyük umutlarla satın aldığı ve çeşitli güncellemelerle geliştirdiği büyük projelerinden birisi olan bu uygulama, 2014'ün 3. çeyreğinde Facebook'un beklentilerini pek karşılamadı. Yaklaşık 140 Milyon dolarlık bir zarar uğradığını belirten Facebook, 10 milyon dolar da gelir elde etmiş. Zarar bakacak olursak Whatsapp beklenildiği gibi çok kazandıran bir uygulama değil.

Aslında WhatsApp ayda milyonlarca dolar kazanabilir ama politika gereği uygulamaya reklam alınmıyor ve bu yüzden zararın boyutu oldukça fazla. Belki bu kayıptan sonra ufakta olsa reklam alınma ihtimali düşünülebilir. Bakalım zamanla WhatsApp’ın daha fazla kazandırması için yapılması planlanan ayrıntıları göreceğiz.

Whatsapp'ın mobil uygulamalarına aşağıdaki bağlantıları kullanarak sorunsuz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

WhatsApp'ı geliştirmek için uğraşan Facebook'un uygulamaları da Tamindir'de ekli.

Facebook, Mobil Uygulamasına Resim Gönderileri Güncellemesini Duyurdu 

YORUMLAR