WhatsApp Fotoğrafından Tespit Edilen Parmak İzi Suçluyu Yakalattı

WhatsApp Parmak İzi

Güney Galler’de polis memurları, bir uyuşturucu satıcısını WhatsApp’da paylaştığı bir fotoğraf sayesinde ilginç bir şekilde yakaladı. Polisin yaptığı açıklamaya göre, uyuşturucu satıcısının WhatsApp’da paylaştığı bir fotoğrafta satıcının eli de görünüyordu. Polisler, bu fotoğraf üzerinde yaptıkları incelemeler sonucunda, uyuşturucu satıcısının parmak izini belirleyerek suçluyu yakaladı.

Galler’de ilk defa WhatsApp üzerinden elde edilen parmak izi sayesinde bir suçlu yakalanmış oldu. Elinde uyuşturucu maddeleri tutarken çektiği bir fotoğrafı “Hangisini satın almak istiyorsun?” mesajıyla beraber WhatsApp’dan yollayan uyuşturucu satıcısı, polisin fotoğrafta yaptığı detaylı incelemeler sonucunda yakalandı. Fotoğraftan suçlunun parmak izini tespit eden polis, suçlu yakalandıktan sonra fotoğrafı basın mensuplarıyla da paylaştı.

Polisin yürüttüğü soruşturma sırasında ele geçirdiği bir cihazda tespit edilen bu fotoğrafta, görünüşe bakılırsa uyuşturucu satıcısı elinin görünmesini önemsememiş. Polisin fotoğraftan tespit ettiği parmak izi diğer kanıtlarla da birleştirilince, suçlunun kim olduğu kesinleşmiş oldu.

Olayı inceleyen ve Güney Galler Polisi Bilimsel Destek Birimi’nde görevli olan Dave Thomas yaptığı açıklamada, “Son yıllardaki akıllı telefon kamera teknolojisindeki ilerlemeler oldukça tatmin edici. Fotoğrafın boyutu ve çözünürlüğü bir parça sorun yaratsa da elde ettiğimiz veriler bizim için yeterli oldu. Görünüşte önemsiz gibi duran bazı fotoğraflar, günümüzde insanları tanımlayabiliyor ve adli delil olarak kullanılabiliyor.” dedi.