WhatsApp'ın 'Durum' Özelliği, Snapchat'i İkiye Katladı

WhatsApp'ın 'Durum' Özelliği, Snapchat'i İkiye Katladı

WhatsApp'ın Status (Durum) özelliği, 450 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşarak, 191 milyon günlük aktif kullanıcısı bulunan Snapchat'i ikiye katladı. 

Facebook'un çatısı altına girdikten sonra önemli bir değişim yaşayan WhatsApp, Mart 2017'de 'Hikayeler' özelliğini kullanıma sunmuştu. Snapchat ile başlayıp, Instagram ve Facebook ile devam eden Hikayeler furyasının, popüler mesajlaşma platformuna da gelmesi, bazı kullanıcılar tarafından "gereksiz" olarak tanımlanmıştı.

WhatsApp durumlarında Snapchat ve Instagram'da olduğu gibi 24 saat içinde silinen fotoğraf, video ve GIF'lerin kullanıldığı bu özellik, tüm eleştirilere rağmen 450 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Bu sayı, 191 milyon günlük aktif kullanıcısı bulunan Snapchat'in iki katından fazla.

whatsapp snapchat

Rakamlar, Facebook'un her sene Kaliforniya, San Jose'de düzenlediği F8 Geliştirici Konferansı'nda açıklandı. 

Yeni bir özellik olmasına rağmen, WhatsApp Durum özelliğinin geldiği nokta oldukça etkileyici. Ancak unutulmamalı ki, anlık mesajlaşma uygulamasının aylık 1.5 milyar aktif kullanıcı sayısı bulunuyor. Dolayısıyla bu denli büyük bir hedef kitlesine sunulan bir özelliğin, söz konusu rakamlara ulaşması pek de zor olmasa gerek.

Buna rağmen Facebook'un iki popüler uygulaması Instagram ve WhatsApp, kulvarlarındaki diğer uygulamalara bariz şekilde üstünlük sağlıyor. Tabii bu durum piyasadaki rekabet düzeyini gözle görülür oranda düşürüyor. Ayrıca birçok platformun zamanla birbirine benzemeye başlaması, bir uygulamanın spesifik olarak sınıflandırılmasını engelliyor.

Kimisi bunun fazla gereksiz ve kafa karıştırıcı olduğunu düşünürken, kimisi de tek bir platformda birden fazla özelliğin olmasının kullanıcı deneyimini artırdığını düşünüyor.

Karar sizin. Düşüncelerinizi yorumlar bölümünde bizlerle paylaşmayı unutmayın.