WhatsApp Kullanıcıları Dikkat! Martinelli Virüsü Yeniden Hortladı!

WhatsApp Kullanıcıları Dikkat! Martinelli Virüsü Yeniden Hortladı!

Dünyanın en çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan Martinelli virüsü tekrardan hortladı. Kullanıcıları WhatsApp Gold adlı sahte bir uygulamayı indirmeye yönelten virüs, birçok tehdit barındırıyor. Peki, Martinelli virüsü ve WhatsApp Gold uygulaması nedir? Cevaplar haberimizde.

Facebook ait platformlardan bir tanesi olan WhatsApp, aylık 1,5 milyardan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Popüler mesajlaşma uygulamasının en gözde özelliklerinden biri de grup sohbetleri, ancak bu durum kimlik hırsızlığı içeren bazı virüslü bağlantıların çok daha hızlı bir şekilde yayılmasına neden oluyor. Örneğin; Martinelli virüsü.

Birkaç yıl önce kendini gösteren ve binlerce kullanıcıyı bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız bırakan bu virüs, tekrar gündeme geldi. 

WhatsApp grupları üzerinden yayılan mesajda, “Martinelli” isimli bir videonun yayınlanacağı ve kendinizi korumak için WhatsApp Gold isimli bir uygulamanın yüklenmesi gerektiği söyleniyor. Orijinal uygulama ile yakından uzaktan alakası olmayan bu sahte yazılımı yükleyen kullanıcılar, tabiri caizse hacker’ların kucağına düşünüyor. 

martinelli virüsü

Bu ek olarak, söz konusu mesajın zararlı link barındıran bir versiyonu da bulunuyor. Martinelli adı verilen videoyu izlemek için bağlantıya tıklayan kullanıcıların telefonlarına virüs bulaşıyor. Diğer bir deyişle, cihazdaki fotoğraflardan mesajlara, rehberden banka bilgilerine kadar tüm hassas veriler bilgisayar korsanlarının eline geçiyor.

Martinelli virüsü şimdilik Android platformunu hedef alırken, uzmanlar WhatsApp Gold’un dolandırıcılık amaçlı bir yazılım olduğu konusunda kullanıcıları uyarıyorlar.

Martinelli isimli bir videonun telefona virüs bulaştıracağı iddiası İspanya’da da yaygınlaşmıştı. Martinelli videosu hakkında 2017 yılında İspanyol emniyeti resmi Twitter hesabından açıklama yaparak iddianın doğru olmadığını açıklamıştı.