WhatsApp Mesajları Artık Tamamen Şifrelenmeye Başlandı

WhatsApp Mesajları Artık Tamamen Şifrelenmeye Başlandı

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan anlık mesajlaşma servislerinden olan WhatsApp yeni end to end encryption ya da Türkçe adıyla uçtan uca şifreleme özelliğini tüm dünyada kullanıcıların hizmetine sunmaya başladı. Android, iOS ve Windows Phone gibi WhatsApp'ın kullanıldığı bütün platformları kapsayan güncelleme sayesinde artık mesajlarımız tamamen şifreleme ile korunacak ve WhatsApp dahi bu mesajların içeriğine erişemeyecek.

Şifreleme konusu günümüzde büyük tartışmalara neden olmakta. Android telefonların dahili şifreleme özelliği ile içindeki verileri erişime kapatması daha önceden hükümetler tarafından eleştirilmiş, bu şifreleme karşısında yasal önlem alınmaya çalışılmıştı. Kısa bir süre önce Apple ile FBI arasında şifreleme kaynaklı olarak ortaya çıkan gerilim de iPhone telefonlar üzerinde uygulanan şifreleme ile alakalıydı. Hukuki sürece yansıyan bu gerilimde FBI, Apple'dan iPhone'lar üzerinde uygulanan şifrelemeyi aşmak için bir casus yazılım geliştirmesi için yardım talep etmiş ve mahkeme de FBI'ın bu talebini haklı bulmuştu. Apple ise böyle bir şeyin mümkün olmadığını belirtmişti ve gerilimin dozu artmıştı. Sonuçta FBI bu şifrelemeyi aşmak için kendi çözümünü geliştirmişti.

WhatsApp yeni şifreleme yöntemiyle hukuki baskıdan kurtulmayı amaçlıyor olabilir

Geçtiğimiz dönemde WhatsApp üzerinde yapılan yazışmalar Brezilya'da hukuki bir sürece yansımış, bu platform üzerinden mesajlaşan suçluların kişisel bilgilerine erişilmesi için mahkemeden karar alınmıştı. Kararı uygulamayan WhatsApp'ın hukuki sorumluluğu ise firmanın sahibi olan Facebook'ta yönetici olarak çalışan bir kişinin üzerine kalmıştı ve bu kişi gözaltına alınmıştı. İşte uygulanmaya başlanacak bu yeni uçtan uca şifreleme sistemiyle WhatsApp veya Facebook bu tür hukuki süreçlerde sorumlu tutulamayacak; çünkü bu tür kişisel bilgilere ulaşabilmeleri mümkün olmayacak. Bu sayede mahkeme tarafından alınan bir karar mevcut olsa dahi WhatsApp işbirliği yapmasının mümkün olmayacağını iddia edebilecek.

WhatsApp'ın yeni şifreleme sistemi dünya çapında hizmete açılmaya başlandı, bu özellikten faydalanabilmek için telefonunuzda yüklü WhatsApp uygulamasını güncellemeniz gerekmekte:

Kullanıcı Bilgilerini Paylaşmayan Facebook Şefi Tutuklandı!

YORUMLAR